"Byłoby to humanitarne". Szokujący plan Rosji
Szef Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Aleksander Bastrykin powiedział, że w niektórych przypadkach powinna zostać zastosowana kara śmierci. Stwierdził, że należałoby rozważyć zniesienie moratorium.
28.06.2024 | aktual.: 28.06.2024 21:40
- Musimy rozważyć możliwość zniesienia moratorium na karę śmierci. W niektórych przypadkach należy je zastosować i w tych przypadkach jestem zwolennikiem kary śmierci - powiedział w piątek na sesji Forum Prawnego w Petersburgu.
Jako przykład szef Komitetu Śledczego podał atak terrorystyczny na halę koncertową Krokus pod Moskwą, w którym zginęły 144 osoby.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- W czasach sowieckich za zabójstwo dwóch lub trzeb osób można było wymierzyć karę śmierci. Oskarżeni (w przypadki ataku na halę Krokus - red.) otrzymaliby maksymalną karę - mówił.
- Wydaje mi się, że musimy wrócić do tej kwestii. Jestem zwolennikiem kary śmierci. Myślę, że byłoby to humanitarne, gdyby szaleniec, który zabił 70-100 osób, został skazany na karę śmierci, na egzekucję - powiedział.
Dekret Putina wystarczy?
Szef Komisji Śledczej zasugerował, że moratorium mogłoby zostać zniesione dekretem prezydenta, bez zmiany konstytucji.
- Kilka kompetentnych, wykwalifikowanych prawników powiedziało mi, że należy zmienić konstytucję, że należy przeprowadzić referendum, ale ja uważam, że moratorium na wykonywanie kary śmierci powinno zostać po prostu zniesione dekretem prezydenta - dodał Bastrykin.
Moratorium na karę śmierci
Obecnie kodeks karny Rosji zawiera pięć przestępstw, w wyniku której sprawca może zostać skazany na karę śmierci: morderstwo w pewnych obciążających okolicznościach, usiłowanie zabójstwa sędziego, usiłowanie zabójstwa funkcjonariusza policji, usiłowanie zabójstwa urzędnika i ludobójstwo.
W 1997 w Rosji zostało wprowadzone moratorium na karę śmierci po tym, jak kraj przystąpił do Rady Europy. Moskwa wycofała się jednak z tej organizacji po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę. Możliwość przywrócenia kary śmierci dopuszczał wcześniej już m.in. Dmitrij Miedwiediew.
Prezes Sądu Konstytucyjnego Walerij Zorkin w 2022 roku powiedział, że według niego przywrócenie kary śmierci jest niekonstytucyjne i wymagałoby zmiany ustawy zasadniczej.
Czytaj więcej: