Trwa ładowanie...
d2i78s7

Rosja: Wiachiriew odchodzi z Gazpromu

Rem Wiachiriew (AFP)
Wiceminister energetyki Aleksiej Miller zastąpił Rema Wiachiriewa na stanowisku prezesa zarządu Gazpromu - zdecydowała w środę Rada Dyrektorów rosyjskiego potentata gazowego. Nastąpiło to cztery dni po zakończeniu wizyty w Polsce rosyjskiego premiera Michaiła Kasjanowa - której tematem przewodnim była sprawa przesyłania i sprzedaży rosyjskiego gazu.

d2i78s7
d2i78s7

To kolejny element porządkowania gospodarki - powiedział doradca prezydenta Putina Andriej Iłarionow.

Nowy prezes - Aleksiej Miller ma 39 lat i podobnie jak rosyjski prezydent Władimir Puitin oraz znaczna część jego otoczenia, pochodzi z Petersburga. Jest absolwentem Leningradzkiego Instytutu Finansowo-Ekonomicznego.

Od 1991 do 1996 roku nowy szef Gazpromu pracował w merostwie Petersburga, w komitecie kontaktów zagranicznych. Później przez 3 lata był dyrektorem petersburskiego portu, odpowiedzialnym za inwestycje.

Przed przejściem do pracy w rządzie przez ponad rok był generalnym dyrektorem firmy "Bałtycki System Rurociągowy".

d2i78s7

Mówiąc krótko o swej strategii działania na nowym stanowisku Miller podkreślił, że głównym rynkiem zbytu dla Gazpromu jest Unia Europejska. Według szacunków ekspertów, zużycie gazu w Europie w najbliższej przyszłości znacznie wzrośnie. Gazprom jest gotów zapewnić Europie dostawy gazu - powiedział nowy szef firmy.

Wśród priorytetowych inwestycji Aleksiej Miller wymienił "zaktywizowanie" wydobycia gazu w latach 2002-2003 dzięki złożu za Kołem Polarnym. Podkreślił też, że Gazprom ma zamiar opracowywać projekty magistral gazowych, w tym między półwyspem Jamał a Europą oraz gazowego łącznika w Polsce. Zdymisjonowany szef Gazpromu, Rem Wiachiriew, uchodzi za największego rosyjskiego oligarchę, jego prywatny majątek prasa oceniała na 1,5 mld dolarów. Siła Wiachiriewa polegała na tym, że był praktycznie prywatnym właścicielem teoretycznie państwowego Gazpromu. We władzach spółki umieścił swoją najbliższą rodzinę - syna, córkę i brata. Chociaż był do końca lojalny wobec prezydenta, wiedział, że Władimir Putin nie traktuje go jako swojego człowieka - dlatego, szykując się do odejścia, utworzył kilka spółek, które w niejasnych okolicznościach przejęły aktywa Gazpromu.

Gazprom, mający monopol na wydobycie i transport rosyjskiego gazu, uczestniczy w budowie gazociągu, który ma łączyć rosyjskie złoża z Europą Zachodnią. Rosja chciała, aby nitka gazociągu omijała Ukrainę, czemu długo sprzeciwiała się Polska. Pod koniec marca Wiachiriew w wywiadzie dla internetowej gazety.ru zagroził, że brak postępu w sprawie budowy gazociągu jamalskiego może doprowadzić do przełożenia wizyty premiera Kasjanowa w Polsce. Dodał również, że stanowisko Polski nie ma decydującego znaczenia, a Rosja może zdecydować się na przeprowadzenie gazociągu po dnie Morza Bałtyckiego.

Gazeta oceniła tę wypowiedź, jako próbę zastraszenia Polaków, podjętą przez szefa Gazpromu, który - licząc się z możliwością odejścia ze stanowiska - sam niczego się już nie boi.

d2i78s7

Poproszona o skomentowanie wypowiedzi Wiachiriewa Tatiana Razbasz, sekretarz prasowy Kasjanowa stwierdziła, iż jest to opinia wyłącznie szefa Gazpromu, który myśli przede wszystkim o interesach firmy, którą kieruje. I choć ma prawo głosić podobne opinie, nie znaczy to, że jego zdanie jest decydujące.

Gazprom kontroluje około 20% europejskiego rynku gazowego i prawie 100% wschodnioeuropejskiego. Zatrudnia ponad 7 tys. osób. Koncern ma również udziały w innych firmach, związanych z mediami (telewizja Ostankino, NTV, gazeta Komsomolska Prawda). Powstał w wyniku przekształcenia radzieckiego ministerstwa ds. przemysłu gazowego, dlatego 40% udziału w przedsiębiorstwie ma państwo. (an, ck)

d2i78s7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i78s7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj