Rosja uderzyła w Kijów. Fala uderzeniowa uszkodziła świątynię
Fala uderzeniowa po eksplozji spowodowanej rosyjską rakietą lub jej odłamkami zniszczyła witraże nad wejściem głównym rzymskokatolickiego kościoła św. Mikołaja w Kijowie - poinformował PAP proboszcz świątyni, ks. Pawło Wyszkowski.
- Wybite zostało szkło z witraży. Na razie oceniamy straty, ale dobrze, że nikomu nic się nie stało, bo wybuch nastąpił podczas odprawiania rorat - powiedział proboszcz.
Uszkodzone witraże i szyby
Oprócz witraży uszkodzone zostały szyby w obu wieżach bocznych kościoła. Na miejscu pojawili się przedstawiciele Ministerstwa Kultury Ukrainy, które formalnie jest właścicielem obiektu. Oczekiwani są również strażacy, którzy mają ocenić szkody.
Ks. Wyszkowski wyjaśnił, że podczas porannej mszy, w której uczestniczyło około 20 wiernych, wszyscy przebywali w kaplicy w podziemiach kościoła. - To jest nasz schron. Korzysta z niego także szkoła, która znajduje się w sąsiedztwie; uczniowie przychodzą tutaj podczas alarmów - podkreślił.
Atak na Kijów. Moskwa wystrzeliła Kindżały
W wyniku wybuchu najbardziej ucierpiało centrum biznesowe naprzeciwko kościoła oraz znajdujący się za nim hotel. Odłamki spadły na dachy budynków, a także zniszczyły zaparkowane na ulicy samochody. Niektóre z nich zapaliły się. Na miejscu wciąż działają ekipy straży pożarnej, a mieszkańcy usuwają leżące na chodnikach szkło.
Eksplozja nie uszkodziła stojącego obok kościoła pomnika Juliusza Słowackiego, choć tuż przed nim znaleziono kawałki powyginanej, srebrzystej blachy. - Wygląda to jak obicie wież kościelnych, ale nie mam pewności. Poczekamy na strażaków, oni to ustalą - powiedział proboszcz.
Kościół św. Mikołaja to neogotycka świątynia rzymskokatolicka, znajdująca się w centrum Kijowa przy ul. Wełykiej Wasylkiwskiej 75. Budowla powstała w latach 1899–1909 według projektu Władysława Horodeckiego. Kościół służył katolickiej społeczności Kijowa do 1936 roku, gdy władze sowieckie zamknęły go i przeznaczyły na cele gospodarcze.
We wrześniu 2021 roku pożar poważnie uszkodził świątynię, niszcząc między innymi zabytkowe organy, żyrandole oraz część wyposażenia liturgicznego. W listopadzie tego samego roku parafia św. Mikołaja zawarła porozumienie z Ministerstwem Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy w sprawie odbudowy kościoła. Zgodnie z porozumieniem, kościół miał zostać przekazany miejscowej parafii katolickiej 1 czerwca 2022 roku.
Tego dnia ukraiński minister kultury, podczas wizyty w świątyni, potwierdził, że "zostanie on oddany wiernym". Do dziś jednak tego nie zrealizowano.
Rosyjski atak na Kijów
W porannym ataku na Kijów wojska rosyjskie użyły pocisków aerobalistycznych Kindżał, wystrzelonych z samolotów MiG-31K, oraz pocisków balistycznych Iskander/KN-23. W wyniku ataku zginęła jedna osoba, a dziewięć zostało rannych. Odłamki zestrzeliwanych rakiet spadły na budynki i samochody w trzech dzielnicach, powodując tam pożary.