Rosja tnie finansowanie programu kosmicznego
• Wydatki na rosyjski program kosmiczny zostaną ograniczone o 30 proc.
• Załogowa misja na Księżyc zostanie opóźniona co najmniej o 5 lat
• Roskosmos musi też zrezygnować z budowy rakiety wielokrotnego użytku
• Cięcia mają związek z kryzysem gospodarczym w Rosji
Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew zgodził się obciąć wydatki na rosyjski program kosmiczny o 30 proc. - informuje Reuters wskazując, że jest to element starań o zapanowanie nad wydatkami państwa w obliczu pogłębiającego się kryzysu gospodarczego.
Aprobując plan przedstawiony w styczniu przez agencję Roskosmos, Miedwiediew polecił zredukowanie budżetu programu kosmicznego na lata 2016-2025 z 2 bilionów rubli (28,16 mld USD) do 1,4 biliona (19,71 mld USD).
- To jest wielki program; potrzebujemy takich dużych programów, nawet w sytuacjach, kiedy nie wszystko ma się dobrze w gospodarce - zacytowała premiera agencja TASS.
Reuters pisze, że program kosmiczny, zakorzeniony jeszcze w "wyścigu kosmicznym" z czasów zimnej wojny, jest w Rosji przedmiotem dumy. Jednak wraz z innymi kosztownymi projektami, takimi jak przygotowania do piłkarskich Mistrzostw Świata w 2018 roku, państwowe wsparcie dla Roskosmosu pada ofiarą recesji gospodarczej, podsycanej przez spadek cen ropy naftowej i zachodnie sankcje.
W związku z redukcją finansowania Roskosmos zgodził się opóźnić o pięć lat załogowy lot na Księżyc, co planowano na 2030 rok, a także zrezygnować z planów skonstruowania rakiety wielokrotnego użytku.