Trwa ładowanie...
d1c9vbz

Rosja szykuje wkroczenie sił pokojowych do Nowoazowska

W zajętym przez armię rosyjską Nowoazowsku, w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, pojawiły się ulotki mogące świadczyć o tym, że Rosja przygotowuje wprowadzenie do tego regionu kontyngentu sił pokojowych. "Uwierzcie: ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej gwarantuje, że nikt z was nie zostanie rozstrzelany bez przyczyny" - napisano w ostatnich słowach ulotki.
Share
Zniszczenia po walkach w Nowoazowsku
Zniszczenia po walkach w NowoazowskuŹródło: AFP, Fot: Alexander KHUDOTEPLY
d1c9vbz

Ulotki te opublikowano na stronie internetowej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy. Rada oświadczyła, że rozpowszechniają je rosyjscy żołnierze. Jest to skierowana do mieszkańców regionu instrukcja pod tytułem: "Jak zachowywać się w kontaktach z kontyngentem pokojowym wojsk Federacji Rosyjskiej".

W dwóch pierwszych punktach owej instrukcji autorzy nawołują, by mieszkańcy tzw. Przyazowia, czyli terenów nad Morzem Azowskim "w żadnym razie nie sprzeciwiali się ruchom wojsk rosyjskich" i udzielali im pomocy. "Pamiętajcie: przyszły one (wojska), by bronić was przed terrorystami i nielegalną ukraińską armią" - napisano.

W kolejnych punktach mieszkańcy proszeni są o "rozmawianie z rosyjskimi wojskowymi wyłącznie w języku rosyjskim" oraz informowanie ich o miejscach stacjonowania wojsk ukraińskich.

d1c9vbz

"Przygotujcie listy wojskowych ukraińskiej armii, uczestników Majdanu (protestów w Kijowie i innych miastach), aktywistów organizacji społecznych i liderów mniejszości narodowych w celu przekazania ich pracownikom Federalnej Służby Bezpieczeństwa przy oddziałach pokojowych" - mówią zalecenia.

Dalsze instrukcje wskazują, że żołnierzom z kontyngentu sił pokojowych należy "udostępniać przestrzeń mieszkalną", a mieszkańcy powinni przestrzegać godziny policyjnej. W punkcie ósmym czytamy, że "obywatele, którzy rzeczywiście będą pomagali w wykryciu ukraińskich terrorystów, będą otrzymywali dodatkowe racje żywnościowe i ulgi".

Cała instrukcja składa się z dziewięciu punktów. "Uwierzcie: ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej gwarantuje, że nikt z was nie zostanie rozstrzelany bez przyczyny. Pamiętajcie, że siły pokojowe Federacji Rosyjskiej działają zgodnie z Konwencją Genewską z 1949 roku" - napisano w ostatnich słowach ulotki.

Rosjanie weszli do Nowoazowska w czwartek. RBNiO oświadczyła wówczas, że siły ukraińskie musiały wycofać się stamtąd, by ratować życie żołnierzy. Do miasta wjechały dwie rosyjskie kolumny, w których znajdowały się czołgi, transportery opancerzone i inne pojazdy.

Nowoazowsk ma strategicznie położenie nad Morzem Azowskim, na trasie między Rosją a zaanektowanym przez nią Krymem. Położony na zachód od Nowoazowska Mariupol, ważne ukraińskie miasto portowe, przygotowuje się do obrony przed Rosjanami.

Z Kijowa Jarosław Junko

d1c9vbz

Podziel się opinią

Share
d1c9vbz
d1c9vbz
Więcej tematów