Trwa ładowanie...
Koronawirus informacje
Koronawirus mapa
Polska
Świat
Społeczeństwo
Polityka
Edukacja
Tylko w WP
Innowacje
#DzieńdobryWP
Śląsk
Wideo
Najnowsze
Rosja świętuje zwycięstwo nad Polakami
x-news/TVN 24

Rosja świętuje zwycięstwo nad Polakami

Kilkadziesiąt tysięcy Moskwian maszeruje ulicami stolicy wznosząc patriotyczne hasła. Dziś w Rosji obchodzony jest „Dzień Jedności Narodowej”, ustanowiony przez prezydenta Władimira Putina na pamiątkę powstania, które w 1612 r. wypędziło z Kremla polskie wojska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Niemal jednocześnie rozpoczęły się w Moskwie trzy „marsze jedności”. Największy zorganizowały partie zasiadające w Dumie Państwowej: Jedna Rosja, Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej, Liberalno Demokratyczna Partia Rosji i „Sprawiedliwa Rosja”.

Ugrupowania zebrały pod swoimi sztandarami około 75 tysięcy zwolenników. Uczestnicy demonstracji przynieśli ze sobą transparenty z hasłami: „W jedności siła”, „Nie dla faszyzmu” i „Nas jest wielu a ojczyzna jedna”.

Na przedmieściach Moskwy swoje marsze zorganizowali rosyjscy nacjonaliści. Wśród wznoszonych przez nich okrzyków przeważały hasła poparcia dla separatystów z Donbasu.

Dzień Jedności Narodowej został ustanowiony w grudniu 2004 roku z inicjatywy Putina. Upamiętnia rocznicę wyzwolenia Moskwy spod polskich rządów w 1612 roku i zakończenia okresu zamętu (smuty), w jakim na przełomie XVI i XVII stulecia pogrążyła się Rosja. Kryzys gospodarczy, polityczny i dynastyczny doprowadził wówczas Rosję do wojny domowej i interwencji z zewnątrz.

Dzień Jedności Narodowej zastąpił święto 7 listopada, które upamiętniało rocznicę przewrotu bolszewików z 1917 roku.

Dzień Jedności Narodowej zbiega się z obchodzonym przez rosyjską Cerkiew prawosławną Dniem Ikony Matki Boskiej Kazańskiej. To właśnie cudownemu wpływowi tego obrazu, przyniesionego z Niżniego Nowogrodu do Moskwy przez oddziały kupca Kuźmy Minina i księcia Dymitra Pożarskiego, przypisuje się wypędzenie w roku 1612 polskich wojsk z Kremla.

Slot

Putin uczcił pamięć Minina i Pożarskiego, składając kwiaty przed ich pomnikiem na placu Czerwonym w Moskwie. Prezydentowi towarzyszyli zwierzchnicy głównych wyznań w FR, w tym patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl i przewodniczący Katolickiej Konferencji Episkopatu Rosji, arcybiskup Paolo Pezzi.

Później Putin i Cyryl wspólnie otworzyli w moskiewskim Maneżu wystawę "Moja historia. Rurykowicze", poświęconą dynastii, która sprawowała rządy w Rosji do 1610 roku. Po ekspozycji oprowadził ich archimandryta Tichon Szewkunow, przełożony Monastyru Srietienskiego na moskiewskiej Łubiance, którego rosyjskie media przedstawiają jako nieoficjalnego spowiednika prezydenta Rosji.

Rano patriarcha Cyryl przewodził uroczystej liturgii w Soborze Uspieńskim na Kremlu. Ta wzniesiona w latach 1475-79 świątynia była tradycyjnym miejscem intronizacji patriarchów rosyjskiej Cerkwi prawosławnej i ich pochówku, a od XVII wieku także miejscem koronacji rosyjskich carów.

Cyryl podkreślił, że "Rosja nigdy nie lękała się zewnętrznego wroga". - Zawsze zwyciężaliśmy ich. Nawet, gdy byliśmy o wiele słabsi. Najstraszniejsze, co może spotkać Rosję, to smuta w umysłach i sercach - powiedział.

Slot

Patriarcha zauważył, że aby "zasiać smutę w umysłach, trzeba pogorszyć sytuację gospodarczą". "Mamy dzisiaj do czynienia z problemem sankcji. Jaki jest ich cel? Przede wszystkim sprawić, aby ludzie przestali myśleć o tym, co ogólnonarodowe, i zaczęli myśleć o sobie" - podkreślił.

Zobacz również:

Podziel się opinią

Share
Slot
Więcej tematów