Trwa ładowanie...

Rosja. Sąd skrócił wyrok Aleksieja Nawalnego

Aleksiej Nawalny ma w sobotę usłyszeć wyrok dotyczący dwóch orzeczeń sądowych. Odrzucona została już apelacja od decyzji o osadzeniu go w kolonii karnej. Kara została jednak skrócona o półtora miesiąca. Opozycjonista w więzieniu spędzi nieco ponad 2,5 roku.

Share
Rosja. Sąd odrzucił apelację ws. umieszczenia opozycjonisty w więzieniu
Rosja. Sąd odrzucił apelację ws. umieszczenia opozycjonisty w więzieniuŹródło: PAP/EPA, Fot: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV, YURI KOCHETKOV
d3ty2f8

Rosyjski sąd zdecydował, że Aleksiej Nawalny pozostanie w więzieniu. Chodzi o decyzję ws. umieszczenia opozycjonisty w kolonii karnej. Sprawa dotyczyła domniemanych malwersacji. Na początku lutego Nawalnemu "odwieszono" wyrok za jego pobyt w Niemczech. Uznano, że naruszył warunki zawieszenia w sprawie wyroku z 2014 r., kiedy to został skazany na 3,5 roku więzienia.

Rosja. Sąd w Moskwie skrócił karę dla Aleksieja Nawalnego

Pierwotna kara została jednak skrócona o półtora miesiąca. Uwzględniono również czas, kiedy opozycjonista przebywał w areszcie, a także areszcie domowym. To oznacza, że Nawalny w więzieniu spędzi dwa lata i osiem miesięcy. Zwolnienia Rosjanina z odbywania kary domaga się jego prawniczka, która powołała się na żądania Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

d3ty2f8

Na początku postępowania odrzucono prośbę Nawalnego, aby umożliwić dziennikarzom nagrywanie przesłuchania. Rosjanin odrzucał oskarżenia, że jego wyjazd do Niemiec był spowodowany chęcią uniknięcia władz. Przypomniał również, że poinformował wszystkich publicznie o swoim powrocie do kraju. Kara więzienia będzie mogła zostać zamieniona na obóz pracy.

Rosja. Kolejna sprawa krytyka Kremla

Rosjanina czeka również wyrok ws. innego procesu, gdzie jest oskarżony o zniesławienie weterana wojennego, który pojawił się w filmie promocyjnym prezydenta Władimira Putina. Nawalny stwierdził, że osoby, które pojawiły się w wideo są "zdrajcami i skorumpowanymi marionetkami". Krytyk Kremla twierdzi, że obie sprawy są motywowane politycznie i niezgodne z prawem.

TVP blokuje polityków? Radosław Fogiel zabrał głos

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3ty2f8

Podziel się opinią

Share
d3ty2f8
d3ty2f8
Więcej tematów