Trwa ładowanie...

Europejski Trybunał Praw Człowieka żąda uwolnienia Nawalnego

Europejski Trybunał Praw Człowieka zażądał uwolnienia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnege. Postanowienie Trybunału otrzymali adwokaci Nawalnego. Rosja twierdzi, że ten "jest bezpieczny i dobrze chroniony".
Share
Europejski Trybunał Praw Człowieka żąda uwolnienia Aleksieja Nawalnego
Europejski Trybunał Praw Człowieka żąda uwolnienia Aleksieja NawalnegoŹródło: Getty Images
d1kye90

Dokument został opublikowany w środę na stronie internetowej opozycjonisty. Sędziowie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zadecydowali, iż przekażą władzom Rosji żądanie uwolnienia Nawalnego z aresztu, przynajmniej na ten czas, który jest potrzebny Trybunałowi na rozpatrzenie skargi polityka na decyzję sądu w Rosji.

Europejski Trybunał Praw Człowieka: "Żądamy uwolnienia Nawalnego"

Europejski Trybunał Praw Człowieka powołał się na punkt w swoim regulaminie, który daje prawo żądania od stron postępowania podjęcia tymczasowych działań niezbędnych do odpowiedniego rozpatrzenia skargi. ETPC może tego zażądać, jeśli uznaje, że istnieje zagrożenie dla życia lub zdrowia osoby, która składa skargę. Właśnie tę sytuację Trybunał wskazał w dokumencie opublikowanym na stronie internetowej Nawalnego. Pismo jest skierowane do obrończyni polityka Olgi Michajłowej.

d1kye90

Trybunał wyjaśnił, że przed podjęciem decyzji zadał trzy pytania władzom Rosji i przedstawicielom Nawalnego. W pierwszym Europejski Trybunał Człowieka pyta, czy "istnieje zagrożenie dla życia skarżącego przy uwzględnieniu, że prawdopodobnie przeżył on zamach z użyciem substancji chemicznej działającej na układ nerwowy, a władze Rosji nie znalazły osób winnych".

Sędziowie zapytali w dokumencie również o to, jakie środki podjęły władze Rosji "w celu zapewnienia bezpieczeństwa skarżącego, w tym w areszcie" w razie takiego zagrożenia. Następnie zapytali o środki "regularnego i niezależnego monitoringu warunków, w jakich przetrzymywany jest skarżący" i o to, czy te środki monitoringu "są zgodne ze standardami europejskimi".

Kilka dni temu agencja TASS podała, powołując się na ministerstwo sprawiedliwości w Moskwie, że władze Rosji nie zwolnią Nawalnego na żądanie ETPC, ponieważ byłoby to "poważną ingerencją w działalność systemu sądowniczego suwerennego państwa".

Rosja odpowiada. "Nawalny jest dobrze chroniony"

Z dokumentu Trybunału wynika, że władze Rosji odpowiedziały na pytania. Wskazały, że Nawalny znajduje się w areszcie, który jest dobrze chroniony i w celi z monitoringiem wideo. Zapewniły, że opozycjonista ma dostęp do środków łączności na terenie aresztu i może spotykać się z adwokatami. Z kolei sam Nawalny odpowiedział, że nie uważa, by podjęte środki były wystarczające dla zapewnienia mu bezpieczeństwa.

d1kye90

Adwokaci Nawalnego zgodnie z zapowiedzią zwrócili się także do Komitetu Ministrów Rady Europy z wnioskiem o postępowanie w ETPC wobec Rosji, ponieważ nie wykonała ona orzeczenia Trybunału w sprawie wyroku dla Nawalnego z 2014 roku. Właśnie ten wyrok stał się teraz podstawą uwięzienia opozycjonisty.

Nawalny został w 2014 roku skazany na 3,5 roku więzienia w zawieszeniu za domniemaną malwersację funduszy francuskiej firmy kosmetycznej Yves Rocher. ETPC uznał w 2017 roku, że proces ten był niesprawiedliwy i nakazał wypłacenie odszkodowania Nawalnemu i jego bratu Olegowi.

Nawalnemu grożą ponad dwa lata w kolonii karnej

Sąd w Moskwie zadecydował 2 lutego, że wyrok w zawieszeniu zostanie zamieniony na karę bezwzględnego pozbawienia wolności. Apelacja złożona przez obrońców Nawalnego zostanie rozpatrzona w sądzie wyższej instancji w Moskwie 20 lutego. Jeśli jednak decyzja uprawomocni się, to Nawalny będzie musiał spędzić w kolonii karnej dwa lata i osiem miesięcy.

d1kye90

Robert Fidura o liście bpa Janiaka: stek kłamstw, tam nie było słowa prawdy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1kye90

Podziel się opinią

Share
d1kye90
d1kye90
Więcej tematów