Trwa ładowanie...
d2be7s7
IAR

Rosja rozszerza granicę na szelfie Morza Ochockiego

Premier Dmitrij Miedwiediew podpisał rozporządzenie o rozszerzeniu granicy Rosji na kontynentalnym szelfie Morza Ochockiego. Rosyjskie media, powołując się na słowa szefa rządu, informują, że dokument został przyjęty "po konsultacjach z odpowiednią komisją ONZ i uzgodniony z sąsiadami Rosji, w tym Japonią".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dmitrij Miedwiediew
Dmitrij Miedwiediew (PAP/EPA, Fot: ITAR-TASS)
d2be7s7

Premier Miedwiediew tłumaczy, że teraz Rosja może badać i eksploatować podmorskie obszary, na których są bogate źródła surowców - przede wszystkim ropy i gazu. Podkreślił, że teraz powierzchnia rosyjskiego szelfu wzrosła o ponad 50 tysięcy kilometrów kwadratowych Podpisanie dokumentu zbiegło się z wizytą rosyjskiego premiera na Wyspach Kurylskich, które oddzielają Morze Ochockie od Oceanu Spokojnego. Podróż ta spotkała się z protestem Japonii, która uważa je za swoje i określa mianem Terytoriów Północnych. Spór między Moskwą a Tokio o Kuryle toczy się od ich zajęcia przez Rosjan po II wojnie światowej. Nierozwiązany konflikt w tej sprawie jest przyczyną, dla której oba kraje do dziś formalnie nie podpisały traktatu pokojowego.

Na wyspie Iturup Miedwiediew symbolicznie uczcił Dzień Flagi Państwowej. Na brzegu Morza Ochockiego zrobił sobie zdjęcie na tle rosyjskiej flagi wraz z uczestnikami ogólnorosyjskiego forum młodzieżowego. Fotografię publikują rosyjskie media

Podziel się opinią

Share

d2be7s7

d2be7s7
d2be7s7
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów