Rosja przerzuca wojsko na Białoruś. Oficjalnym powodem manewry wojskowe
Na Białorusi gromadzi się coraz więcej rosyjskich żołnierzy. Nieoficjalne doniesienia wskazują, że przybyły już co najmniej 33 składy kolejowe. 10 lutego na zachodzie i południu kraju rządzonego przez Aleksandra Łukaszenkę rozpoczną się rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe.
Zdjęcia z powitań rosyjskich żołnierzy i sprzętu publikowane są codziennie w mediach społecznościowych białoruskiego resortu obrony. Widać na nich, jak Białorusini witają ich chlebem i solą, a także występami orkiestr dętych, nie brakuje też tancerek ubranych w tradycyjne stroje ludowe.
Choć władze Białorusi nie podają, ilu wojskowych przyjechało z Rosji, nieoficjalne informacje wskazują na co najmniej 33 składy kolejowe. Każdy z nich liczy po 50 wagonów. Wcześniej rosyjskie MON przekazało, że wyśle na Białoruś nowoczesne zestawy rakietowe S-400 Triumf, 12 myśliwców Su-35 i dywizjon artyleryjsko-rakietowy Pancyr-S.
Na udostępnianych w sieci fotografiach oprócz żołnierzy zauważyć można wojskowe ciężarówki, wozy bojowe oraz czołgi.
Ukraina zostanie zaatakowana? Rosja wysyła żołnierzy na Białoruś
Sytuację na Białorusi na bieżąco relacjonują też niezależne media. Portal Zerkalo.io podał, że do kraju trafiły platformy z samochodami opancerzonymi Tigr, bojowe wozy piechoty BMP-3, transportery opancerzone MT-LB, czołgi T-80 oraz moździerze samobieżne Nona-S.
Dziennikarze twierdzą również, że białoruskie linie kolejowe padły ofiarą ataku hakerskiego białoruskich Cyberpartyzantów. Przewoźnik poinformował natomiast o problemach technicznych występujących podczas zakupu biletów.
Hakerzy mieli ponoć zażądać od władz Białorusi uwolnienia 50 więźniów politycznych. Zabronili też wpuszczenia rosyjskich wojsk.
Zobacz też: Ćwiczenia Rosji tuż przy granicy z Ukrainą. NATO i UE ostrzegają Kreml
Manewry na Białorusi. Łukaszenka o "konfrontacji z siłami Zachodu"
Gromadzenie się rosyjskich wojsk na Białorusi ma związek z organizowanymi tam wkrótce ćwiczeniami wojskowymi. Manewry zostaną przeprowadzone na poligonach: Obóz Lesnowski, Osipowicki, Brzeski, Gożski i Domanowski. Do ćwiczeń wykorzystane zostaną też lotniska w Baranowiczach, Łunincu, Lidzie i Maczuliszczach.
- W trakcie manewrów Związkowa Stanowczość 2022, które odbędą się w dniach 10-20 lutego, Rosja i Białoruś przećwiczą odparcie agresji zewnętrznej - informował wiceminister obrony Rosji Aleksandr Fomin.
Wcześniej Aleksander Łukaszenka oświadczył, że manewry zostały zaplanowane wspólnie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. - To powinny być normalne manewry zgodnie z konkretnym scenariuszem w konfrontacji z siłami Zachodu (państwa bałtyckie i Polska) oraz południa (Ukraina) - wyjaśnił przywódca Białorusi.
Przeczytaj również: