Trwa ładowanie...

Foreign Affairs: Trzy scenariusze dla Ukrainy. W każdym wygrywa Putin

Specjalizujący się w tematyce międzynarodowej serwis Foreign Affairs przeanalizował posunięcia Władimira Putina. Rosyjski prezydent ma dążyć do całkowitego demontażu architektury bezpieczeństwa Europy i do cofnięcia podstawowych umów międzynarodowych regulujących prawa państw do samostanowienia. Foreign Affairs pisze, co może się wydarzyć, jeśli zawiedzie dyplomacja.

Share
Władimir PutinWładimir PutinŹródło: Getty Images
d4io8mu

Wedle zakładanych przez "Foreign Affairs" scenariuszy głównym rozgrywającym pozostaje Władimir Putin. Zdaniem serwisu rosyjski przywódca "nie znosi perspektywy kwitnącego i dobrze prosperującego modelu demokratycznego państwa u swoich granic". Dlatego jego celem ma być ostateczne zdestabilizowanie Ukrainy i sprowadzenie jej do rangi "państwa upadłego".

Trzy scenariusze działania

Pierwszym z wymienionych przez Foreign Affairs scenariuszy zakłada dyplomatyczne rozwiązanie obecnego kryzysu przy użyciu środków przymusu. Wedle tej tezy Rosja miałaby posunąć się do "formalnego uznania lub aneksji okupowanego regionu Donbasu we wschodniej Ukrainie".

Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej podjęła już nawet pewne kroki polegające na wprowadzeniu do rosyjskiego parlamentu projektu ustawy, która uznawałaby separatystyczne republiki w Donbasie. Za wzór miałoby posłużyć wcześniejsze postępowanie z m.in. Abchazją i Osetią Południową (przyp. red. separatystyczne regiony Gruzji). Stanowiłoby to swego rodzaju "zwycięstwo" i pozwoliłoby Moskwie uniknąć rozwiązania militarnego.

d4io8mu

Na stole rozwiązania militarne

Drugie "rozwiązanie" zakłada ograniczoną rosyjską ofensywę przy użyciu części potencjału militarnego, w celu zajęcia dodatkowych terytoriów na wschodzie Ukrainy i w Donbasie. Celem miałoby być rozszerzenie uznania lub pełna aneksja zajętego terytorium. W tym scenariuszu Moskwa skupiłaby się na odcięciu Ukrainy od morza, co zapewniłoby Putinowi "most lądowy" z Krymem.

Trzecia opcja zakłada inwazję na pełną skalę, co zdaniem autorów analizy jest najbardziej prawdopodobne. Foreign Affairs nie zakłada jednak, że Rosja zdecydowałaby się na okupację Ukrainy. Czasopismo uważa, że bardziej prawdopodobne byłoby zajęcie terytorium kraju i utrzymanie się przez moskiewskie oddziały na tyle długo, aby wymusiło to korzystne dla Rosji rozstrzygnięcie dyplomatyczne.

Zobacz też: Strach przed Putinem. Co myślą Ukraińcy? "Facet weźmie karabin i pójdzie"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4io8mu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4io8mu
d4io8mu
Więcej tematów