Politico: Putin doprowadził do "zmartwychwstania" NATO
Kryzys na granicy ukraińsko-rosyjskiej doprowadził do "wskrzeszenia" Sojuszu - pisze z Brukseli serwis Politico. Dwa lata po tym, jak francuski prezydent Emmanuel Macron ogłosił "śmierć mózgową" NATO, Pakt Północnoatlantycki okazuje się być jedynym gwarantem bezpieczeństwa w Europie - podkreślają autorzy analizy zatytułowanej "Dobra robota, Wołodia".
Władimir Putin doprowadził swoimi ostatnimi działaniami w sprawie Ukrainy do kilku mniej lub bardziej świadomych "osiągnięć". Jednym z nich jest niejako "wskrzeszenie" Sojuszu Północnoatlantyckiego, który w momencie próby okazuje się być gwarantem bezpieczeństwa w Europie - ocenia "Politico".
Putin wciągnął USA z powrotem do Europy
Autorzy opracowania piszą, że nie znając prawdziwych intencji Moskwy, widzimy już jednak pewne skutki całego kryzysu. Jednym z długofalowych strategicznych celów Rosji było wypychanie USA z Europy. Sytuacja na granicy ukraińsko-rosyjskiej zadziałała jednak wprost przeciwnie. Zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w europejskie bezpieczeństwo znacząco wzrasta.
Poprzedni amerykańscy prezydenci przenosili środek ciężkości polityki Stanów Zjednoczonych na Wschód. Sytuacja ta uległa jednak zmianie i amerykańskie zaangażowanie w Europie diametralnie się zwiększyło - zauważa serwis Politico.
Skandynawia bliżej NATO. Unia odsunięta od stołu
W analizie czytamy, że swoimi działaniami Putin doprowadził także do zbliżenia pozostających poza strukturami NATO krajów skandynawskich. Szwecja i Finlandia już wcześniej bliżej związały się z Sojuszem w 2014 roku, kiedy Rosja zdecydowała się na wywołanie konfliktu na wschodzie Ukrainy.
Rosyjska zimnowojenna retoryka i sposób prowadzenia negocjacji w stylu "supermocarstwo z supermocarstwem" doprowadził do osłabienia pozycji Unii Europejskiej w tej kwestii. Dla Wspólnoty zabrakło miejsca przy stole, a negocjacje z Moskwą prowadzą głównie Amerykanie, co w ocenie Politico oddala scenariusze kreślone przez Berlin i Paryż w sprawie nowej architektury bezpieczeństwa w Europie.
Zobacz też: Strach przed Putinem. Co myślą Ukraińcy? "Facet weźmie karabin i pójdzie"