Trwa ładowanie...

Rosja. Prokuratura chce usunięcia tablicy ku czci rozstrzelanych oficerów z Polski

Rosyjska prokuratura chce usunięcia tablicy, która upamiętnia zamordowanych w czasie II wojny światowej polskich oficerów. Jej zdaniem, zawieszenie tablicy w latach 90. na byłej siedzibie NKWD w Twerze było nielegalne.
Share
Rosja. Polski Cmentarz Wojenny w Miednoje, gdzie spoczywa 6361 policjantów i żołnierzy, jeńców obozu NKWD w Ostaszkowie, zamordowanych w 1940 r.
Rosja. Polski Cmentarz Wojenny w Miednoje, gdzie spoczywa 6361 policjantów i żołnierzy, jeńców obozu NKWD w Ostaszkowie, zamordowanych w 1940 r.Źródło: PAP, Fot: Paweł Supernak
d65l6wd

Prokuratura ocenia, że w archiwach nie ma dokumentów potwierdzających, że właśnie w tym budynku w Twerze rozstrzeliwano polskich jeńców wojennych.

W latach II wojny światowej, czyli w latach 40., w budynkach dzisiejszej uczelni na ulicy Sowieckiej było więzienie i Zarząd NKWD Obwodu Twerskiego. Historycy twierdzą, że odbywały się tam egzekucje skazańców, w tym polskich oficerów, którzy potem znaleźli się na liście katyńskiej. Ich ciała grzebano potajemnie w pobliskim Miednoje.

Wniosek prokuratury ws. usunięcia tablicy wpłynął do rosyjskiego stowarzyszenia Memoriał. Dba ono o pamięć i uczczenie ofiar stalinowskich represji.

d65l6wd

Zdaniem szefa programu polskiego Memoriału w Twerze, Aleksandra Gurianowa, to kolejna próba wymazania ze świadomości społecznej faktu mordowania polskich jeńców wojennych. Podobne działania mają być prowadzone wobec kompleksu memorialnego w Miednoje i miejsca straceń sowieckich obywateli w 1937 r.

Szarpanina w Sejmie. Opozycja chce reakcji Straży Marszałkowskiej

Działacze stworzyszenia Memoriał przypomnieli, że negowanie zbrodni katyńskiej jest zabronione przez polsko-rosyjska umowa międzyrządową z 1994 r.

Jednak coraz częściej w Rosji urzędnicy chcą przekonywać, że w Miednoje spoczywają głównie sowieccy żołnierze zabici tam w 1941 r. lub zmarli w szpitalach w późniejszych latach wojny.

Źródło: belsat.eu

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d65l6wd

Podziel się opinią

Share
d65l6wd
d65l6wd
Więcej tematów