Trwa ładowanie...

Rosja: Parlament przyjął ustawy o karach za obrazę władz w Internecie oraz za fake newsy

Rosyjska niższa izba parlamentu, Duma Państwowa, przyjęła ustawę wprowadzającą kary za obrażanie członków rządu w Internecie. Za takie przewinienie może grozić m.in. kara aresztu administracyjnego. Przyjęto też ustawę dotyczącą kar za tzw. fake newsy.

Rosja: Parlament przyjął ustawy o karach za obrazę władz w Internecie oraz za fake newsyŹródło: Shutterstock.com
dleonbn
dleonbn

Rosja: Będą kary za obrażanie rządu w Internecie

Ustawa oficjalnie przewiduje kary za "wyrażanie w Internecie "w nieprzyzwoitej formie" jawnego braku szacunku wobec społeczeństwa, organów władzy, konstytucji Federacji Rosyjskiej i symboli państwowych". Dokument został przyjęty już w pierwszym czytaniu zdecydowaną większością głosów. Za wprowadzeniem ustawy było 332 deputowanych, a 44 przeciwko.

Według nowych przepisów, nie będzie można w Internecie w niekulturalny sposób mówić i pisać o fladze narodowej, godle, hymnie Rosji, prezydencie, parlamencie, rządzie i sądach. Za popełnienie takiego czynu grozi kara grzywny od tysiąca do pięciu tysięcy rubli (57-287 tysięcy złotych) lub areszt na 15 dni. Patrząc na wysokość kar, takie czyny w Internecie byłyby traktowane na równi z drobnym chuligaństwem.

Na wniosek Prokuratury Generalnej Roskomnazor (organ państwowy regulujący komunikację, technologie informacyjne oraz media) mógłby blokować obraźliwe materiały w Internecie. Do tego nie byłaby wymagana decyzja sądu.

dleonbn

Rosja: Przyjęto ustawę o fake newsach

Duma Państwowa przyjęła też ustawę o karach za rozpowszechnianie tzw. fake newsów (fałszywych i nieprawdziwych informacji). Za taki czyn można dostać grzywnę w wysokości 3-5 tysięcy rubli (172-283 tysiące złotych) lub 15 dni aresztu. Za przyjęciem ustawy było 336 deputowanych.

Kara byłaby zastosowana jedynie w sytuacjach kiedy istniałoby "zagrożenie dla życia czy zdrowia obywateli, bezpieczeństwa społecznego i funkcjonowania infrastruktury".

dleonbn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dleonbn
Więcej tematów