Trwa ładowanie...
d2fntwy

Rosja ostrzega USA: użyjemy siły, by zapobiec naruszaniu rozejmu w Syrii

• Będziemy odpowiadać zbrojnie na naruszanie rozejmu w Syrii - ostrzegła Rosja
• Rosja zaproponowała USA spotkanie ws. mechanizmu kontroli rozejmu
• Jeśli nie otrzyma odpowiedzi, zapowiedziała użycie siły od 22 marca
• W następstwie akcji każdego dnia giną ludzie - powiedział gen. Rudskoj
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosja ostrzega USA: użyjemy siły, by zapobiec naruszaniu rozejmu w Syrii
(Flickr)
d2fntwy

Rosja ostrzegła USA, że już może w trybie jednostronnym zacząć odpowiadać zbrojnie na naruszanie rozejmu w Syrii, jeśli Amerykanie nie zechcą skoordynować zasad kontroli wstrzymania działań zbrojnych.

Rosyjskie MSZ oceniło zarazem, że porozumienie o rozejmie, które weszło w życie 27 lutego, jest w zasadzie respektowane.

Rosja i USA, które współprzewodniczą Międzynarodowej Grupie Wsparcia Syrii, dotychczas nie były w stanie porozumieć się w sprawie warunków zapobiegania wszelkim przypadkom naruszania rozejmu.

d2fntwy

- Zarazem szczegółowy monitoring wskazuje, że wiele milicji bojowników (w Syrii) odchodzi od przestrzegania rozejmu, narusza go i nie tylko nie dystansuje się od Frontu al-Nusra, lecz przeciwnie, współpracuje z nim - głosi oświadczenie MSZ.

Front al-Nusra i Al-Kaida, uznane za ugrupowania terrorystyczne, nie zostały objęte uzgodnionym przez USA i Rosję rozejmem, dlatego mogą być kontynuowane ataki przeciwko tym organizacjom.

Strona rosyjska zaproponowała USA przeprowadzenie jak najszybciej spotkania w celu omówienia porozumienia dotyczącego mechanizmu kontroli rozejmu w Syrii; zastrzegła, że przy braku odpowiedzi Rosja będzie działać sama.

Szef głównego zarządu operacyjnego sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji generał Siergiej Rudskoj powiedział, że rosyjsko-amerykańskie konsultacje przeprowadzone 18 marca w Ammanie wyjawiły brak gotowości USA do merytorycznego omówienia kontroli rozejmu w Syrii.

d2fntwy

- Opóźnianie wejścia w życie ustalonych zasad reagowania na naruszanie zawieszenia działań zbrojnych w Syrii jest nie do przyjęcia. W następstwie prowokacyjnych akcji i ostrzałów każdego dnia giną tam ludzie - powiedział Rudskoj.

Zaznaczył, że jeśli Rosja nie otrzyma odpowiedzi USA na swoje propozycje w sprawie kontroli zawieszenia broni, jest gotowa od 22 marca, do stosowania w trybie jednostronnym siły przeciw zbrojnym ugrupowaniom systematycznie naruszającym rozejm w Syrii. Przypomniał, że Rosja skierowała do Amerykanów stosowne propozycje 25 lutego.

- Przy braku reakcji USA na te propozycje Federacja Rosyjska przystąpi od 22 marca do jednostronnego stosowania zasad przewidzianych w porozumieniu - powiedział.

Zdaniem generała Rudskiego spotkanie delegacji Rosji i USA mogłoby się odbyć w Moskwie lub w innym dogodnym miejscu.

d2fntwy

W reakcji na rosyjskie sugestie cytowany przez agencję Reuters przedstawiciel władz amerykańskich powiedział, że wszelkie uwagi Rosji dotyczące naruszania rozejmu obowiązującego od trzech tygodni w Syrii zostały już załatwione w sposób konstruktywny.

- Widzieliśmy doniesienia mediów na temat obaw Rosji dotyczących naruszania rozejmu. Ktokolwiek czyni takie uwagi, musi być niedoinformowany, gdyż sprawy te były już omawiane szczegółowo i w dalszym ciągu są omawiane w sposób konstruktywny - powiedział w Genewie agencji Reuters niewymieniony z nazwiska przedstawiciel władz USA.

W ubiegłym tygodniu na temat zawieszenia broni w Syrii oraz konieczności lepszego skoordynowania działań na rzecz jego utrzymania rozmawiali szefowie dyplomacji Rosji i USA: Siergiej Ławrow i John Kerry. Uzgodnili, że potrzebne jest "pogłębienie współpracy" między Rosją a USA oraz lepsza koordynacja działań, także w sferze wojskowej, w Syrii, aby można było dopilnować respektowania zawieszenia broni i zapobiegać łamaniu rozejmu.

Rosyjski MSZ potwierdził, że ustalono, iż Kerry złoży roboczą wizytę w Moskwie w tym tygodniu. Głównym tematem rozmów ma być sytuacja w Syrii.

d2fntwy

Podziel się opinią

Share
d2fntwy
d2fntwy
Więcej tematów