"Niekonwencjonalne metody" Rosji w konflikcie. Ostrzeżenie Brytyjczyków
Według brytyjskiego instytutu badawczego Royal United Services Institute (RUSI), specjalizującego się w kwestiach bezpieczeństwa, Rosja zwiększa swoje zdolności do destabilizacji państw europejskich. Teraz wykorzystywać ma głównie metody "niekonwencjonalne".
26.02.2024 | aktual.: 26.02.2024 10:56
Po ataku Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r., uwaga Zachodu skierowana została na konwencjonalne zagrożenia, za którymi stoi Roska.
Jednak analitycy RUSI w swoim najnowszym raporcie podkreślają, że Rosja wykorzystuje zarówno konwencjonalne, jak i niekonwencjonalne metody jako źródło swojej siły.
Stosuje je w połączeniu, co ma pozwalać na rozszerzenie zakresu działań, które mogą ujść jej na sucho. Niekonwencjonalne operacje rosyjskich służb specjalnych mają na celu przygotowanie podłoża pod skuteczne zastosowanie konwencjonalnej siły wojskowej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Oba zestawy narzędzi muszą być dobrze zrozumiane, aby docenić zagrożenie, jakie generuje Rosja. Jej niekonwencjonalne działania pozostają kluczowym elementem teorii zwycięstwa nad Ukrainą" - czytamy w raporcie RUSI.
Metody działania Rosji
Instytut zwraca również uwagę na fakt, że Rosja stawia teraz na przyciąganie studentów zagranicznych, głównie z Bałkanów i Afryki. Ci studenci, zazwyczaj pochodzą z elit, a więc stanowią cenne źródło informacji dla Kremla.
Dodatkowo, Kreml wykorzystuje emigrantów, którzy uciekli przed wcieleniem do wojska. Mają oni za zadanie potwierdzać propagandę Putina w rozmowach z niezależnymi mediami. Ponieważ są poza granicami Rosji, ich wypowiedzi mogą być postrzegane jako bardziej wiarygodne. Jak zauważa RUSI, ta taktyka okazuje się skuteczna.
Wzrost znaczenia niekonwencjonalnych narzędzi wykorzystywanych przez Kreml do destabilizacji państw europejskich jest niepokojący - podkreślają Brytyjczycy. Zdaniem analityków RUSI, zrozumienie tych narzędzi jest kluczowe do oceny zagrożenia, jakie Rosja stanowi dla państw europejskich i NATO.
Czytaj także:
Źródło: DGP