Trwa ładowanie...

Rosja. Minister obrony Siergiej Szojgu: sytuacja w Europie grozi wybuchem

Zdaniem ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu sytuacja w Europie jest obecnie niezwykle napięta i grozi wybuchem. Dyplomata skrytykował NATO za "trwające wzmacnianie potencjału wojskowego i infrastruktury".

Share
Rosja. Minister obrony Siergiej Szojgu: sytuacja w Europie grozi wybuchem
Rosja. Minister obrony Siergiej Szojgu: sytuacja w Europie grozi wybuchemŹródło: Getty Images, Fot: Mikhail Metzel
d2hwvys

Siergiej Szojgu wystąpił na Moskiewskiej Konferencji Bezpieczeństwa Międzynarodowego. Spotkanie organizowane jest co roku przez ministerstwo obrony Rosji. Podczas przemówienia szef resortu oświadczył, że władze rosyjskie proponują, aby ćwiczenia wojskowe w ramach NATO odbywały się dalej od jej granic.

Podkreślił, że napięta sytuacja w Europie grozi wybuchem i wymaga podjęcia działań, które złagodziłyby nastroje. Zarzuciła NATO, że przekształcił się w "sojusz globalny", mający na celu powstrzymywanie i osłabienie znaczenia Rosji i Chin na arenie międzynarodowej.

d2hwvys

Rosja. NATO zagrożeniem? Putin grzmi

Jak dodał, szczyt NATO w Brukseli z 14 czerwca stał się "potwierdzeniem transformacji NATO z sojuszu regionalnego w globalny sojusz wojskowo-polityczny".

- Rosji nie może nie niepokoić wciąż trwające wzmacnianie potencjału wojskowego i infrastruktury NATO w pobliżu naszych granic - oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin w przesłaniu do uczestników konferencji.

Zobacz też: Spotkanie Władimir Putin - Joe Biden. Włodzimierz Cimoszewicz zwraca uwagę na szczegół

Przywódca zaznaczył, że "zdrowy rozsądek i chęć rozwijania z Rosją konstruktywnych relacji ostatecznie wezmą górę". Zwrócił jednocześnie uwagę, że Federacja Rosyjska nigdy nie zapomni o odpowiedzialności, jaką ma wobec krajów sąsiednich. Podkreślił kwestię bezpieczeństwa i rozwoju poszczególnych państw.

d2hwvys

Putin zapewnił, że Rosja chce "dalej przyczyniać się do deeskalacji konfliktów regionalnych i do wzmocnienia pokoju i stabilności na kontynencie".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2hwvys

Podziel się opinią

Share
d2hwvys
d2hwvys
Więcej tematów