Rosja ma plan na Morze Azowskie. "Wewnętrzny akwen Rosji"

W rosyjskim parlamencie znalazł się projekt przepisów dotyczących Morza Azowskiego. Zgodnie z propozycjami, akwen zostałby "wewnętrznym morzem Rosji", na którym nie obowiązują przepisy prawa międzynarodowego.

Most Krymski znajduje się w Cieśninie Kerczeńskiej, która oddziela Morze Azowskie od Morza Czarnego
Most Krymski znajduje się w Cieśninie Kerczeńskiej, która oddziela Morze Azowskie od Morza Czarnego
Źródło zdjęć: © East News
oprac. TWA

Wiele informacji traktujących o rzekomych atakach i agresji ze strony ukraińskiej, które podają rosyjskie media, prawdopodobnie nie jest prawdziwych. Takie doniesienia mogą być elementem wojny informacyjnej ze strony Federacji Rosyjskiej.

Powołując się na państwowe media i "deputowanego" z okupowanego przez Rosję Krymu Michaiła Szeriemieta, portal pisze, że parlament zamierza przyjąć ustawę przed końcem roku.

Jak piszą dziennikarze Nastojaszczeje Wriemia, Szeriemiet argumentował, że po aneksji przez Rosję terenów ukraińskich obwodów zaporoskiego, chersońskiego i donieckiego (rosyjska armia nie kontroluje całości terytoriów tych obwodów - przyp. red.), które mają dostęp do Morza Azowskiego, "Ukraina utraciła status państwa nadbrzeżnego". Oświadczył on również, że "zatriumfowała historyczna sprawiedliwość".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Morze Azowskie "wewnętrznym akwenem Rosji"

Armia rosyjska zajęła tereny na brzegu Morza Azowskiego w trzech ukraińskich regionach w pierwszych miesiącach inwazji na Ukrainę. Do portów ukraińskich na Morzu Azowskim wprowadzono rosyjskie okręty wojenne.

30 września 2022 r. Rosja ogłosiła aneksję czterech ukraińskich obwodów - donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego. Mimo deklaracji, część tych terytoriów (szczególnie obwodów zaporoskiego i chersońskiego - red.) pozostaje pod panowaniem Ukraińców.

Wcześniej na okupowanych przez państwo agresora terytoriach ogłoszono "referenda", których wyników nie uznała społeczność międzynarodowa.

Wybrane dla Ciebie