Trwa ładowanie...
d3cjltc

Rosja już wcześniej planowała zajęcie Krymu. Kijów ujawnia raport

Moskwa aktywnie przygotowywała się do aneksji Krymu już od 2013 roku - wynika z prowadzonego na Ukrainie śledztwa w sprawie zajęcia półwyspu przez Rosję. Część ustaleń prokuratorów ujawnił ukraiński minister sprawiedliwości Pawło Petrenko.
Share
Władimir Putin na Krymie w sierpniu 2016 r.
Władimir Putin na Krymie w sierpniu 2016 r.Źródło: AFP, Fot: ALEXEI NIKOLSKY/Sputnik
d3cjltc

Szef resortu sprawiedliwości poinformował, że już cztery lata temu Rosjanie mieli przerzucać na Krym siły wojskowe. Prowadzili też działania operacyjne wśród miejscowych władz.

Petrenko zaznaczył, że ze śledztwa wynika, iż o przygotowaniach Rosjan do aneksji Krymu wiedział ówczesny ukraiński prezydent Wiktor Janukowycz.

Minister wskazał też nazwiska rosyjskich wysokich oficerów, którzy w czasie aneksji agitowali ukraińskich wojskowych do przejścia na stronę Rosji. Znalazł się wśród nich m.in. dowódca południowego okręgu wojskowego generał Aleksander Gałkin.

Rosja okupuje Krym od końca lutego 2014 roku. Ukraina w związku z rosyjską okupacją półwyspu wielokrotnie protestowała na forum międzynarodowym. Złożyła w tej sprawie pięć pozwów do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

d3cjltc

Podziel się opinią

Share
d3cjltc
d3cjltc
Więcej tematów