Trwa ładowanie...

Rosja już wcześniej planowała zajęcie Krymu. Kijów ujawnia raport

Moskwa aktywnie przygotowywała się do aneksji Krymu już od 2013 roku - wynika z prowadzonego na Ukrainie śledztwa w sprawie zajęcia półwyspu przez Rosję. Część ustaleń prokuratorów ujawnił ukraiński minister sprawiedliwości Pawło Petrenko.

Rosja już wcześniej planowała zajęcie Krymu. Kijów ujawnia raportŹródło: AFP, fot: ALEXEI NIKOLSKY/Sputnik
d3stgq1
d3stgq1

Szef resortu sprawiedliwości poinformował, że już cztery lata temu Rosjanie mieli przerzucać na Krym siły wojskowe. Prowadzili też działania operacyjne wśród miejscowych władz.

Petrenko zaznaczył, że ze śledztwa wynika, iż o przygotowaniach Rosjan do aneksji Krymu wiedział ówczesny ukraiński prezydent Wiktor Janukowycz.

Minister wskazał też nazwiska rosyjskich wysokich oficerów, którzy w czasie aneksji agitowali ukraińskich wojskowych do przejścia na stronę Rosji. Znalazł się wśród nich m.in. dowódca południowego okręgu wojskowego generał Aleksander Gałkin.

Rosja okupuje Krym od końca lutego 2014 roku. Ukraina w związku z rosyjską okupacją półwyspu wielokrotnie protestowała na forum międzynarodowym. Złożyła w tej sprawie pięć pozwów do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

d3stgq1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3stgq1
Więcej tematów