Trwa ładowanie...
d27ceeq

Rosja: jeden z twórców nowiczoka potrącony przez auto. Oskarżał Rosję o otrucie Skripala

Władimir Uglew, jeden z twórców środka paraliżująco-drgawkowego, którym otruto Siergieja Skripala i jego córkę, został potrącony przez auto. Ma rozbitą głowę i obrażenia na nogach i rękach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na nowiczoka, który został wykorzystany do otrucia Siergieja Skripala, nie ma antidotum
Na nowiczoka, który został wykorzystany do otrucia Siergieja Skripala, nie ma antidotum (PAP/EPA, Fot: FACUNDO ARRIZABALAGA)
d27ceeq

Jak informuje portal "The Bell" do wypadku doszło we wtorek, w pobliżu miejscowości Anapa nad Morzem Czarnym. Uglew przechodził przez przejście dla pieszych w pobliżu swojego domu, gdy zauważył szybko nadjeżdżające auto.

- Zobaczyłem, że samochód nie zwalnia, zacząłem biec - opowiada portalowi "The Bell" Uglew. - Byłem już prawie na chodniku, ale auto mnie "dogoniło" - dodał.

d27ceeq

Naukowiec, jak wynika z jego opowieści, by nie wpaść pod koła, rzucił się na maskę auta. - No i rozbiłem głową przednią szybę auta - stwierdził Uglew.

Z relacji Uglewa wynika, że za kierownicą samochodu, który go potrącił, siedział ok. 70-letni mężczyzna. Kierowca auta twierdził, że się zamyślił i nie zauważył przechodzącego przez jezdnię Uglewa. Zaproponował mu pieniądze w ramach odszkodowania.

Zdaniem naukowca, został potrącony przypadkowo.

Władimir Uglew od lat 70. do lat 90. pracował w ramach radzieckiego programu rozwijania broni chemicznej w laboratorium wojskowym w Szychanach. To właśnie tam w 1975 roku miano stworzyć nowiczoka.

d27ceeq

W korespondencji z dziennikiem "Financial Times" przyznał, że nie ma wątpliwości, że środek, którym otrzuto Sierieja Skripala i jego córkę to nowiczok. Jednocześnie zastrzegł: "Jako profesjonalny chemik w pełni rozumiem, że nie będziemy mieli 100-proc. dowodu na winę Rosji, ani od angielskich specjalistów, ani ekspertów Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW)".

Przyznał, że OPCW trudno będzie udowodnić, że użyta substancja pochodzi z Rosji, a także określić, jak pojawiła się w Wielkiej Brytanii.

Źródło: thebell.io, themoscowtimes.com

d27ceeq

Podziel się opinią

Share
d27ceeq
d27ceeq
Więcej tematów