Trwa ładowanie...
d3ljxe6

Wielka Brytania. Trucizna w kilku miejscach. Odkażanie potrwa miesiącami

Wykorzystana w ataku na Siergieja Skripala broń chemiczna Nowiczok była w postaci płynnej. Brytyjski rząd zapowiedział, że konieczne będzie odkażanie dziewięciu miejsc, w których znaleziono ślady substancji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na Nowiczok, który został wykorzystany do otrucia Siergieja Skripala, nie ma antidotum
Na Nowiczok, który został wykorzystany do otrucia Siergieja Skripala, nie ma antidotum (PAP, Fot: WILL OLIVER)
d3ljxe6

Według ministerstwa środowiska łącznie trzeba będzie odizolować i oczyścić dziewięć miejsc, w tym kilka w centrum Salisbury. W komunikacie prasowym ujawniono, że wśród nich znalazły się restauracja i pub, w których Skripal spędził czas ze swoją córką, a także m.in. ich dom, stacja pogotowia ratunkowego i dom funkcjonariusza policji, który jako pierwszy znalazł się na miejscu zdarzenia.

Jak zaznaczono, odkażanie tych przestrzeni może potrwać nawet miesiącami i będzie prowadzone we współpracy resortu z innymi ministerstwami, a także rządowym laboratorium chemicznym DSTL. To tam po raz pierwszy zidentyfikowano użytą substancję jako Nowiczok. W działaniach będzie brało udział ponad 190 żołnierzy, a koszt operacji szacuje się na "miliony" funtów.

d3ljxe6

Siergiej Skripal oraz towarzysząca mu córka Julia zostali otruci 4 marca i w ciężkim stanie trafili do szpitala. Brytyjczycy oskarżyli o zamach rosyjskie służby. Do ataku miał zostać wykorzystany bojowy środek trujący Nowiczok.

Zobacz także: Witold Waszczykowski: Tusk na pewno nie służy interesowi polskiemu

W ubiegłym tygodniu Julia Skripal opuściła szpital i znajduje się w tajnej lokalizacji pod ciągłą ochroną policji. Jej ojciec, Siergiej, pozostaje pod opieką lekarzy, ale - jak zapewniono - jego stan się poprawia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: RMF24

d3ljxe6

Podziel się opinią

Share
d3ljxe6
d3ljxe6
Więcej tematów