Trwa ładowanie...

Otrucie Siergieja Skripala: kolejny z twórców nowiczoka oskarża Rosję

Kolejny twórca środka paraliżująco-drgawkowego nowiczok oskarża Rosję o otrucie Siergieja Skripala i jego córki Julii. Władimir Uglew przestrzega jednak, że nie tak łatwo będzie znaleźć 100-proc. dowód na winę Kremla w tej sprawie.

Share
Otrucie Siergieja Skripala: kolejny z twórców nowiczoka oskarża Rosję
Źródło: PAP/EPA, fot: FACUNDO ARRIZABALAGA
d3ao7xx

Władimir Uglew od lat 70. do lat 90. pracował w ramach radzieckiego programu rozwijania broni chemicznej w laboratorium wojskowym w Szychanach. To właśnie tam w 1975 roku miano stworzyć nowiczoka.

Dziennik "Financial Times" opublikował wiadomości, które otrzymał od Uglewa w sprawie otrucia Siergieja Skripala i jego córki. "Nie mam wątpliwości, że użyto dokładnie A-234" - napisał naukowiec. Jednocześnie zastrzegł: "Jako profesjonalny chemik w pełni rozumiem, że nie będziemy mieli 100-proc. dowodu na winę Rosji, ani od angielskich specjalistów, ani ekspertów Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW)".

d3ao7xx

Przyznał, że OPCW trudno będzie udowodnić, że użyta substancja pochodzi z Rosji, a także określić, jak pojawiła się w Wielkiej Brytanii.

To już kolejny rosyjski naukowiec, jeden z twórców nowiczoka, który winą za otrucie Skripalów obarcza Rosję. Wcześniej Wil Mirzajanow stwierdził w rozmowie z portalem "The Daily Beast", że " nowiczoka nie mógł użyć nikt poza rosyjskimi władzami".

Skripal oraz towarzysząca mu córka Julia trafili do szpitala w stanie krytycznym 4 marca, gdy znaleziono ich nieprzytomnych na ławce w centrum handlowym w Salisbury. Brytyjska policja ocenia, że Skripalowie zetknęli się z trucizną w domu byłego oficera. Według służb bezpieczeństwa największe stężenie substancji paralityczno-drgawkowej wykryto na klamce do drzwi wejściowych domu.

We wtorek Julia Skripal opuściła szpital i została przewieziona "do bezpiecznego miejsca" - poinformowało BBC. Wcześniej media, powołując się na krewną Skripalów, informowały, że córka byłego szpiega chce wystąpić o azyl polityczny.

Źródło: "Financial Times", bbc.com, "The Daily Beast"

d3ao7xx

Podziel się opinią

Share
d3ao7xx
d3ao7xx
Więcej tematów