WP

Wielka Brytania: kot i świnki morskie Siergieja Skripala nie żyją. Co się z nimi stało?

Rosyjskie MSZ od kilku dni pytało Brytyjczyków co stało się ze zwierzętami domowymi Siergieja Skripala. W końcu doczekało się odpowiedzi: dwie świnki morskie znaleziono martwe, stan kota był tak ciężki, że trzeba było go uśpić.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Córka Siergieja Skripala Julia wraca do zdrowia
Córka Siergieja Skripala Julia wraca do zdrowia (facebook.com/Julia Skripal)
WP

Brytyjczycy oskarżają Rosję o otrucie bojowym środkiem chemicznym nowiczok byłego agenta GRU Siergieja Skripala i jego córki Julii. Moskwa odpiera te zarzuty i winą stara się obarczyć Brytyjczyków. Ostatnio Rosjan zainteresował los zwierząt domowych Skripala: dwóch świnek morskich i dwóch kotów.

- Gdzie są zwierzęta, w jakim są stanie? - pytała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. Mówimy o żywych istotach i jeśli użyto toksycznych substancji, to istoty te musiały cierpieć - dodała.

Na pytania te odpowiedział w końcu rzecznik brytyjskiego ministerstwa do spraw ochrony środowiska. - Gdy weterynarz uzyskał dostęp do domu Skripala znalazł jego dwie świnki morskie martwe. Kot był w tak ciężkim stanie, że ze względów humanitarnych zdecydowano się go uśpić - stwierdził.

WP

Oficjalnie nie podano powodów śmierci zwierząt. Nie wiadomo, czy zmarły z powodu działania nowiczoka, czy - jak sugerują media - z głodu i pragnienia.

Skripal oprócz dwóch świnek miał też dwa koty: czarnego kota perskiego, importowanego z Rosji oraz kociaka przygarniętego ze schroniska. Los tego drugiego zwierzaka nie jest znany, władze nie informują, co się z nim stało.

Zobacz także: Niemcy coraz bardziej islamskie. Paweł Lisicki demaskuje retorykę kraju

WP

Brytyjskie MON odmówiło odpowiedzi na pytanie, czy szczątki zwierząt zostały przebadane w specjalistycznym laboratorium w Porton Down.

Skripal oraz towarzysząca mu córka Julia trafili do szpitala w stanie krytycznym 4 marca, gdy znaleziono ich nieprzytomnych na ławce w centrum handlowym w Salisbury. Brytyjska policja ocenia, że Skripalowie zetknęli się z trucizną w domu byłego oficera. Według służb bezpieczeństwa największe stężenie substancji paralityczno-drgawkowej wykryto na klamce do drzwi wejściowych domu.

WP

Źródło: dailymail.co.uk

Polub WP Wiadomości
WP
WP