Trwa ładowanie...

Rosja i USA nie zdążą z układem

Rosja i USA podpiszą nowy układ w tym roku, lecz mogą nie zdołać zrobić tego przed 5 grudnia, gdy wygasa układ o redukcji broni strategicznych z 1991 roku (START-1) - powiedziało agencji Reuters źródło kremlowskie. Rzecznik rosyjskiego MSZ Andriej Niestierienko powiedział, że delegacje obu krajów, prowadzące negocjacje w Genewie, robią w tym celu "wszystko co możliwe".

Rosja i USA nie zdążą z układemŹródło: AFP
dmffav2
dmffav2

Negocjatorzy znajdują się na "ostatniej prostej". Trzeba tylko rozwiązać "pewne zasadnicze problemy" - cytuje Niestierienkę agencja dpa, powołując się na Interfax.

Nowy traktat ma ograniczyć potencjały ofensywne obu krajów i zastąpić wygasający 5 grudnia układ z roku 1991.

Anonimowe źródło kremlowskie, na które powołuje się także AFP, przekazało, że rozmowy w Genewie w sprawie nowego porozumienia będą kontynuowane po tej dacie. Informator stwierdził, że "trudno jest powiedzieć jak długo potrwają".

W połowie listopada rosyjskie dzienniki "Wiedomosti" i "Kommiersant" nie wykluczyły, że prezydenci Rosji i USA, Dmitrij Miedwiediew i Barack Obama, mogą się spotkać 5 grudnia w Oslo w celu podpisania nowego układu.

dmffav2

Podstawowe parametry nowego traktatu dwaj prezydenci uzgodnili w lipcu w Moskwie. Porozumieli się wtedy, że w ciągu siedmiu lat od wejścia w życie nowego układu Rosja i USA zredukują liczbę głowic bojowych do 1500-1675, a systemów ich przenoszenia - do 500-1110. Według nieoficjalnych informacji, dolne pułapy - to propozycje Moskwy, a górne - Waszyngtonu.

Cytując źródło znające przebieg rosyjsko-amerykańskich rokowań, "Kommiersant" przekazał, że strony wciąż różnią się w dwóch kluczowych kwestiach: minimalnej liczby systemów przenoszenia broni jądrowej oraz mechanizmu kontroli mobilnych międzykontynentalnych rakiet balistycznych.

dmffav2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmffav2
Więcej tematów