Trwa ładowanie...

Rosja i Estonia wymieniły szpiegów. Do sieci wyciekło nagranie

Do przekazania szpiegów doszło w sobotę na przejściu granicznym Koidula przy rzece Piusa. Estoński dziennikarz, Holger Roonemaa, nagrał wymianę, a film opublikował w internecie.

Share
Rosja i Estonia wymieniły szpiegów. Do sieci wyciekło nagranie
Źródło: Youtube.com
d1t92fp

Artem Zinczenko jest Rosjaninem o estońskich korzeniach. W 2013 roku rozpoczął szpiegowanie na terenie Estonii. Zinczenko miał przekazywać rosyjskiemu wywiadowi informacje na temat krajowej infrastruktury wojskowej. Dane, które zbierał, dotyczyły przede wszystkim sprzętu wojskowego oraz ruchów NATO na terenie Estonii.

Dziadek Zinczenko przez lata służył w armii ZSRR, a następnie był członkiem KGB i NKWD. Jak donoszą media, radziecki działacz był dla Artema wielkim bohaterem. To właśnie dlatego GRU miało zwerbować chłopaka.

Zinchenko został aresztowany przez estońską Służbę Bezpieczeństwa Wewnętrznego, 9 stycznia 2016 r. I skazany na pięć lat więzienia za szpiegostwo.

Po drugiej stronie znajdował się Raivo Susi. Mężczyzna został skazany w ubiegłym roku na 12 lat więzienia za szpiegowanie w Rosji na rzecz Estonii. Szczegóły dotyczącej jego działalności nie są jednak znane.

Według doniesień estońskiej agencji prasowej, oba kraje wywiązały się z umowy dotyczącej przekazania więźniów.

d1t92fp

Podziel się opinią

Share
d1t92fp
d1t92fp
Więcej tematów