Trwa ładowanie...
d3jbzwq

Rosja domaga się wyjaśnień po wywiadzie Jaceniuka

MSZ Rosji domaga się od rządu Niemiec wyjaśnień w związku z wywiadem premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka dla telewizji ARD, w którym porównał on wsparcie Moskwy dla separatystów na Ukrainie do wkroczenia Sowietów na Ukrainę i do Niemiec w II wojnie światowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Arsenij Jaceniuk
Arsenij Jaceniuk (PAP, Fot: Wiktor Dąbkowski)
d3jbzwq

- Rosyjska agresja przeciwko Ukrainie jest atakiem na światowy i europejski ład - powiedział Jaceniuk w rozmowie z ARD wyemitowanej w środę wieczorem z okazji jego wizyty w Niemczech.

- Wszyscy dobrze pamiętamy wkroczenie Sowietów na Ukrainę i do Niemiec. Należy temu zapobiec. Nikt nie ma prawa do rewizji wyników II wojny światowej. A to właśnie próbuje uczynić Putin - mówił Jaceniuk.

Jak informuje w piątek agencja dpa, rosyjskie MSZ skierowało do niemieckiego resortu spraw zagranicznych notę w tej sprawie. Rzecznik niemieckiego MSZ Martin Schaefer powiedział, że komentowanie wypowiedzi Jaceniuka udzielonej podczas wywiadu nie należy do jego zadań.

d3jbzwq

Według dpa słowa premiera Ukrainy wywołały wielkie oburzenie w Rosji. Deputowany do Dumy Państwowej Konstantin Kosaczow nazwał je "historyczno-geograficznym nonsensem" i "usprawiedliwianiem narodowego socjalizmu". Rzeczniczka Jaceniuka wyjaśniła, że słowa premiera dotyczyły podziału Niemiec po 1945 roku.

Władze Ukrainy oskarżają Rosję o podsycanie konfliktu we wschodniej Ukrainie i wspieranie prorosyjskich separatystów dostawami broni oraz ochotnikami. Moskwa twierdzi, że nie ma z tym nic wspólnego.

d3jbzwq

Podziel się opinią

Share
d3jbzwq
d3jbzwq
Więcej tematów