Trwa ładowanie...
d45sb3k
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rosja dementuje: Putin nie prosił Kohla o poparcie ws. Ukrainy

Doniesienia mediów, jakoby prezydent Rosji Władimir Putin wysyłał w minionych miesiącach do byłego kanclerza Niemiec Helmuta Kohla listy w związku z kryzysem na Ukrainie, są nieprawdziwe - oświadczył w sobotę rzecznik Putina.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Helmut Kohl
Helmut Kohl (PAP/EPA)
d45sb3k

- To nie odpowiada rzeczywistości - powiedział agencji TASS rzecznik Dmitrij Pieskow. Odniósł się w ten sposób do opublikowanej w najnowszym wydaniu niemieckiego tygodnika "Der Spiegel" informacji, iż Putin w ubiegłych miesiącach kilkakrotnie starał się listownie nakłonić byłego kanclerza do wypowiedzi "przyjaznej wobec Moskwy". Jak zaznaczył przy tym "Spiegel", Kohl ma jeszcze wciąż w swej partii CDU liczący się głos w sprawach polityki zagranicznej.

Kohl opowiadał się w przeszłości wielokrotnie za utrzymaniem dialogu z Rosją. W swej najnowszej, opublikowanej w listopadzie ubiegłego roku książce "Z troski o Europę" podkreślił, że dla "stabilnej europejskiej struktury bezpieczeństwa włączenie (do niej) Rosji ma znaczenie kluczowe".

Kohl kierował rządem RFN w latach 1982-1998. Jego dobre relacje z ówczesnym przywódcą ZSRR Michaiłem Gorbaczowem odegrały ważną rolę w procesie zjednoczenia Niemiec w latach 1989-1990. Były kanclerz krytykował publicznie politykę zagraniczną Angeli Merkel, zarzucając jej m.in. niewłaściwe podejście do mniejszych krajów UE oraz Rosji. Merkel opowiada się co prawda za zachowaniem kanałów dialogu z Kremlem, ale ostro krytykuje aneksję Krymu i jest zwolenniczką utrzymania sankcji wobec Moskwy.

d45sb3k

Biuro Kohla nie chciało potwierdzić informacji o listach od Putina, ani też im zaprzeczyć. - Nie komentujemy tej sprawy - odpowiedziano "Spieglowi".

85-letni polityk przeszedł na początku maja operację biodra, a następnie operację jelit. Na temat jego stanu zdrowia krążą sprzeczne informacje. Biuro Kohla twierdzi, że pacjent "stosownie do okoliczności ma się dobrze" i przygotowuje się do rehabilitacji. Media informowały natomiast, że po drugiej operacji znalazł się na oddziale intensywnej terapii. Źródła w otoczeniu byłego kanclerza mówiły o jego "poważnym stanie".

W 2008 roku Kohl doznał urazu czaszkowo-mózgowego wskutek upadku na piwnicznych schodach swego domu. Od tego czasu ma duże trudności z mówieniem. Przy publicznych wystąpieniach korzysta z wózka inwalidzkiego.

d45sb3k

Podziel się opinią

Share

d45sb3k

d45sb3k
Więcej tematów