Trwa ładowanie...
d31drn8

Romowie domagają się od IBM odszkodowania

Przedstawiciele Romów zapowiadają wniesienie w Genewie pozew cywilny przeciwko firmie komputerowej IBM. Romowie oskarżają IBM o to, że skonstruowane przez nią maszyny pomogły Hitlerowi w zagładzie 600 tys. ich przodków. Szwajcaria była krajem neutralnym podczas II wojny światowej, jednak to właśnie Genewa była w tym czasie centrum administracyjnym IBM-a.

d31drn8
d31drn8

W lutym tego roku, Edwin Black opublikował książkę, w której napisał, że maszyna zaprojektowana przez amerykańskiego potentata komputerowego, pomogła Hitlerowi w identifikowaniu i selekcji przyszłych ofiar Holokaustu.

W oświadczeniu, Romowie podkreślają, że technologia opracowana przez IBM była najważniejszym narzędziem prowadzenia działań wojennych, a także "administracji i przemysłu" zajmujących się likwidacją ludności żydowskiej i cygańskiej.

Po opublikowaniu książki Edwina Blacka, IBM postanowił przeznaczyć 3 do 5 mld dolarów na fundację wypłacającą przymusowym robotnikom Trzeciej Rzeszy rekompensaty. Wśród osób, które otrzymają odszkodowania znajdują się także Cyganie. Dotacja ta przekonała amerykańskich adwokatów do wycofania pozwów złożonych przeciwko IBM w Stanach Zjednoczonych. Cyganie twierdzą jednak, że ich pozew jest inny, bowiem dotyczy nie robotników przymusowych, a 600 tysięcy ofiar holokaustu. (mag)

d31drn8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31drn8
Więcej tematów