Trwa ładowanie...

Roman Polański członkiem władz francuskiej akademii filmowej. Protesty feministek nie pomogły

Roman Polański ponownie został członkiem Zgromadzenia Generalnego Akademii Sztuki i Techniki Filmowej. Stało się tak mimo protestów feministek i rosnącej liczby kobiet, które oskarżają reżysera o molestowanie i gwałt.

Share
Roman Polański znów członkiem władz francuskiej akademii filmowej. Protesty feministek nic nie dały
Roman Polański znów członkiem władz francuskiej akademii filmowej. Protesty feministek nic nie dałyŹródło: PAP, Fot: Grzegorz Michałowski
d3emkz7

Roman Polański, który zrezygnował z udziału w ostatniej ceremonii rozdania Cezarów - nagród francuskiej akademii filmowej - pod presją organizacji feministycznych, po nowych oskarżeniach o gwałt i molestowanie seksualne, znalazł się w poniedziałek "z urzędu" w gronie 182 przedstawicieli nowego Zgromadzenia Generalnego tej akademii.

W lutym tego roku, na kilka dni przed ceremonią rozdania Cezarów, cały zarząd francuskiej akademii filmowej, któremu od 2003 roku przewodniczył producent Alain Terzian, złożył rezygnację. W ramach mediacji pod egidą Narodowego Centrum Kinematografii (CNC) wyznaczono tymczasowego przewodniczącego, producentkę Margaret Menegoz, a nadzwyczajne zgromadzenie ogólne rozpoczęło reformowanie krytykowanej od dłuższego czasu akademii.

d3emkz7

Roman Polański we władzach "z urzędu"

W poniedziałek 4313 członków akademii wybrało członków nowego Zgromadzenia Generalnego. Znaleźli się wśród nich - choć ich nie wybrano w głosowaniu - m.in. Roman Polański, producent Thomas Langmann (skazany w 2019 roku za nękanie żony) oraz krytykowany za styl kierowania akademią, dotychczasowy prezes zarządu Alain Terzian.

Jak podkreślają francuskie media włączono ich w skład zgromadzenia jako "członków historycznych", bez głosowania, niejako "z urzędu", po tym, jak złożyli wniosek o przyjęcie w szeregi członków tego organu akademii.

- Zostały zastosowane przepisy obecnego statutu - wyjaśniła AFP tymczasowa szefowa akademii Margaret Menegoz.

Źródło: le figaro.fr

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3emkz7

Podziel się opinią

Share
d3emkz7
d3emkz7
Więcej tematów