Trwa ładowanie...
dfkyqrc

Roman Polański członkiem władz francuskiej akademii filmowej. Protesty feministek nie pomogły

Roman Polański ponownie został członkiem Zgromadzenia Generalnego Akademii Sztuki i Techniki Filmowej. Stało się tak mimo protestów feministek i rosnącej liczby kobiet, które oskarżają reżysera o molestowanie i gwałt.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Roman Polański znów członkiem władz francuskiej akademii filmowej. Protesty feministek nic nie dały
Roman Polański znów członkiem władz francuskiej akademii filmowej. Protesty feministek nic nie dały (PAP, Fot: Grzegorz Michałowski)
dfkyqrc

Roman Polański, który zrezygnował z udziału w ostatniej ceremonii rozdania Cezarów - nagród francuskiej akademii filmowej - pod presją organizacji feministycznych, po nowych oskarżeniach o gwałt i molestowanie seksualne, znalazł się w poniedziałek "z urzędu" w gronie 182 przedstawicieli nowego Zgromadzenia Generalnego tej akademii.

W lutym tego roku, na kilka dni przed ceremonią rozdania Cezarów, cały zarząd francuskiej akademii filmowej, któremu od 2003 roku przewodniczył producent Alain Terzian, złożył rezygnację. W ramach mediacji pod egidą Narodowego Centrum Kinematografii (CNC) wyznaczono tymczasowego przewodniczącego, producentkę Margaret Menegoz, a nadzwyczajne zgromadzenie ogólne rozpoczęło reformowanie krytykowanej od dłuższego czasu akademii.

Roman Polański we władzach "z urzędu"

W poniedziałek 4313 członków akademii wybrało członków nowego Zgromadzenia Generalnego. Znaleźli się wśród nich - choć ich nie wybrano w głosowaniu - m.in. Roman Polański, producent Thomas Langmann (skazany w 2019 roku za nękanie żony) oraz krytykowany za styl kierowania akademią, dotychczasowy prezes zarządu Alain Terzian.

dfkyqrc

Jak podkreślają francuskie media włączono ich w skład zgromadzenia jako "członków historycznych", bez głosowania, niejako "z urzędu", po tym, jak złożyli wniosek o przyjęcie w szeregi członków tego organu akademii.

- Zostały zastosowane przepisy obecnego statutu - wyjaśniła AFP tymczasowa szefowa akademii Margaret Menegoz.

Źródło: le figaro.fr

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dfkyqrc

Podziel się opinią

Share
dfkyqrc
dfkyqrc
Więcej tematów