ŚwiatRoman Polański członkiem władz francuskiej akademii filmowej. Protesty feministek nie pomogły

Roman Polański członkiem władz francuskiej akademii filmowej. Protesty feministek nie pomogły

Roman Polański ponownie został członkiem Zgromadzenia Generalnego Akademii Sztuki i Techniki Filmowej. Stało się tak mimo protestów feministek i rosnącej liczby kobiet, które oskarżają reżysera o molestowanie i gwałt.

Roman Polański znów członkiem władz francuskiej akademii filmowej. Protesty feministek nic nie dały
Roman Polański znów członkiem władz francuskiej akademii filmowej. Protesty feministek nic nie dały
Źródło zdjęć: © PAP | Grzegorz Michałowski
Violetta Baran

Roman Polański, który zrezygnował z udziału w ostatniej ceremonii rozdania Cezarów - nagród francuskiej akademii filmowej - pod presją organizacji feministycznych, po nowych oskarżeniach o gwałt i molestowanie seksualne, znalazł się w poniedziałek "z urzędu" w gronie 182 przedstawicieli nowego Zgromadzenia Generalnego tej akademii.

W lutym tego roku, na kilka dni przed ceremonią rozdania Cezarów, cały zarząd francuskiej akademii filmowej, któremu od 2003 roku przewodniczył producent Alain Terzian, złożył rezygnację. W ramach mediacji pod egidą Narodowego Centrum Kinematografii (CNC) wyznaczono tymczasowego przewodniczącego, producentkę Margaret Menegoz, a nadzwyczajne zgromadzenie ogólne rozpoczęło reformowanie krytykowanej od dłuższego czasu akademii.

Roman Polański we władzach "z urzędu"

W poniedziałek 4313 członków akademii wybrało członków nowego Zgromadzenia Generalnego. Znaleźli się wśród nich - choć ich nie wybrano w głosowaniu - m.in. Roman Polański, producent Thomas Langmann (skazany w 2019 roku za nękanie żony) oraz krytykowany za styl kierowania akademią, dotychczasowy prezes zarządu Alain Terzian.

Jak podkreślają francuskie media włączono ich w skład zgromadzenia jako "członków historycznych", bez głosowania, niejako "z urzędu", po tym, jak złożyli wniosek o przyjęcie w szeregi członków tego organu akademii.

- Zostały zastosowane przepisy obecnego statutu - wyjaśniła AFP tymczasowa szefowa akademii Margaret Menegoz.

Źródło: le figaro.fr

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)