Trwa ładowanie...

Roman Giertych informuje o decyzji poznańskiego sądu

Roman Giertych poinformował w mediach społecznościowych, że poznański sąd podjął w jego sprawie decyzję. Sąd uchylił postępowanie prokuratury w sprawie nałożonych na adwokata środków zapobiegawczych.

Share
Roman Giertych informuje o decyzji poznańskiego sąduRoman Giertych informuje o decyzji poznańskiego sąduŹródło: PAP
d1846qa

Roman Giertych o decyzji Sądu Rejonowego w Poznaniu poinformował na Twitterze. "Sąd Rejonowy w Poznaniu uchylił postanowienie prokuratury o środkach zapobiegawczych nałożonych na mnie. Prokuratura ani nie uprawdopodobniła zarzutów ani mi ich nie postawiła. Postanowienie jest prawomocne" - napisał adwokat.

Roman Giertych może dalej wykonywać zawód adwokata

Decyzja sądu oznacza, że Giertych będzie mógł powrócić do wykonywania zawodu adwokata. Zakaz prowadzenia działalności adwokackiej został nałożony na niego przez prokuraturę krajową po zatrzymaniu, które miało miejsce 15 października. Prokurator Marcin Jędruszczak chciał też, by Giertych zapłacił 5 mln złotych poręczenia majątkowego. Obrońcy byłego ministra edukacji zaskarżyli jednak tę decyzję.

Pełnomocnicy Giertycha twierdzili, że ich klienta nie można traktować jako podejrzanego ponieważ w trakcie przesłuchania był nieprzytomny, w związku z czym zarzuty postawiono mu w sposób nieskuteczny. Oznacza to również, że prokurator nie miał żadnego prawa nakazywać czegokolwiek adwokatowi, ponieważ nie ma on statusu podejrzanego.

Miller: uczestnik seksafery to prawa ręka Orbana

W związku z dużą zawiłością sprawy i dla podniesienia wiarygodności wyroku, wiceprezes poznańskiego sądu zdecydował o powiększeniu składu sędziowskiego do trzech osób. Czwartkowa decyzja sądu w składzie Agnieszka Ciesielska, Marta Zaidlewicz i Sławomir Szymański jest prawomocna.

Roman Giertych. Prokuratura: "zagrożenie dla śledztwa"

Na decyzję poznańskiego sądu szybko zareagowała prokuratura. W przesłanym do mediów w czwartek po południu oświadczeniu prokuratura napisała m.in., że Giertych "od listopada bez usprawiedliwienia nie stawia się na przesłuchania, mimo wielokrotnych wezwań i przesuwanych terminów".

d1846qa

Dlatego "decyzja sądu o uchyleniu środków zapobiegawczych wobec Romana G. jest zagrożeniem dla prawidłowego toku i efektów postępowania" – stwierdziła Prokuratura Regionalna w Poznaniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1846qa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1846qa
d1846qa
Więcej tematów