Trwa ładowanie...

Jest porozumienie z rolnikami. Błyskawiczna reakcja

- Doszliśmy do pewnego porozumienia z rolnikami protestującymi w Szczecinie, choć rozmowy będą nadal prowadzone - poinformował w czwartek minister rolnictwa Robert Telus. Ogłosił, że rolnicy oczekują m.in. dopłaty do zbóż i nawozów w okresie jesiennym. O szczegółach porozumienia mówi w rozmowie z WP Wiesław Gryn ze Stowarzyszenia "Oszukana Wieś".

Rolnicy podpisali porozumienie z ministrem TelusemRolnicy podpisali porozumienie z ministrem TelusemŹródło: East News, fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
d1wcswe
d1wcswe

Szef resortu rolnictwa podczas briefingu prasowego w Szczecinie podkreślił, że po dwóch dniach - a właściwie dwóch tygodniach - rozmów i negocjacji z rolnikami protestującymi w Szczecinie, "wspólnie doszliśmy do pewnego porozumienia".

- Była dyskusja o problemach. To, co zostało tu wynegocjowane, działa dla całego kraju - ogłosił Robert Telus.

Minister podkreślił, że rząd zrealizował już kilka postulatów rolniczych. Przypomniał, że od 15 kwietnia zamknięto polską granicę dla zbóż i towarów przywożonych z Ukrainy; wydano też odpowiednie rozporządzenia dotyczące dopłat do zbóż i do nawozów; zrealizowano ponadto postulat rolników, aby pomocą objąć gospodarstwa rolne o powierzchni do 300 ha.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Kpiny z przemiany partii Ziobry. "Panowie, więcej odwagi"

Rolnicy: zjeżdżamy z wałów

Telus przekazał, że w nocy ze środy na czwartek rolnicy przedstawili kolejny postulat, który dotyczy dopłat do nawozów i zbóż w okresie jesiennym. - Dziś w nocy w rozmowie z panem premierem poszliśmy na kolejne ustępstwa (...), które pomagają polskiemu rolnictwu - poinformował. Szef MRiRW przekazał, że rozmowy z rolnikami będą kontynuowane.

d1wcswe

Głos na konferencji prasowej zabrał też przedstawiciel protestujących rolników. - Trzeba przypilnować, żeby do żniw jak najwięcej zboża upłynnić, bo jeśli tego nie zrobimy, to będzie jeszcze gorzej. Zachęcamy rolników do jak najszybszego sprzedawania, żeby magazyny były puste do zbiorów - zaznaczał.

Dodał jednak, że "protest nie jest zakończony". - Zjeżdżamy z wałów, będzie pogotowie protestacyjne do momentu, gdy załatwimy resztę naszych postulatów. Będziemy rozmawiać dalej - wyjaśnił.

Wiesław Gryn: Mamy żal do rządzących

O porozumieniu ministra Roberta Telusa z rolnikami porozmawialiśmy z Wiesławem Grynem ze Stowarzyszenia "Oszukana Wieś". - Porozumienie jest, trzeba dać mały kredyt zaufania ministrowi, ale jak będziemy widzieli, że to zboże wbrew zapewnieniom znów wpływa do Polski, to będziemy reagować - mówi Wirtualnej Polsce.

- Trzeba w końcu ukrócić ten nielegalny napływ zboża do Polski. Większość rolników wiedziała na kilka lat do przodu, gdzie i co sprzeda, a ostatnio się to wszystko wywróciło. To było nikomu niepotrzebne - ocenia Gryn.

d1wcswe

Wskazuje też, że problemu z ukraińskim zbożem na polskim rynku można było uniknąć. - Mamy żal i pretensje do strony rządowej, bo już w ubiegłym roku po żniwach trzeba było z Unią Europejską współpracować, z komisarzami od handlu i rolnictwa, i ten problem naświetlać - przekonuje członek stowarzyszenia "Oszukana Wieś".

Jak podkreśla, w podpisanym porozumieniu jest m.in. kwestia pomocy dla gospodarstw rolnych o powierzchni do 300 ha. - To jest już jakiś sukces - mówi Wiesław Gryn. - Będziemy mieli wyższe dopłaty do zboża od 15 kwietnia, nie satysfakcjonuje nas natomiast dopłata za wcześniejsze - od grudnia do 15 kwietnia. Tu jest trochę taki protokół rozbieżności, bo powinny być jednakowe dopłaty, to będzie dzielić rolników. Ale już nie chcemy tego przeciągać dalej w czasie, bo do żniw jest coraz bliżej, a my musimy opuścić magazyny - tłumaczy w rozmowie z WP.

Radosław Opas, dziennikarz Wirtualnej Polski

d1wcswe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d1wcswe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj