Trwa ładowanie...
dfmhyl5

Rodzina królewska finansowała Al-Kaidę?

Dokumenty, zebrane przez adwokatów reprezentujących rodziny ofiar zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 roku, zawierają dowody na udzielanie przez członków saudyjskiej rodziny królewskiej znacznego wsparcia finansowego Al-Kaidzie i innym ugrupowaniom ekstremistycznym - napisał "New York Times".

dfmhyl5
dfmhyl5

Gazeta wskazuje zarazem, że materiał ten może jednak nigdy nie trafić do sądu z powodu przeszkód natury prawnej i dyplomatycznej. Przyznaje też, że owe dokumenty nie wiążą bezpośrednio saudyjskiej rodziny królewskiej z 11 września.

Saudyjczycy i ich obrońcy w Waszyngtonie od dawna zaprzeczali powiązaniom z terrorystami - wskazuje "NYT". Dziennik pisze dalej, że Ministerstwo Sprawiedliwości wzięło w zeszłym miesiącu stronę Saudyjczyków w sądzie, starając się zablokować dalsze postępowanie. Gazeta wyjaśnia, że chodzi o toczący się od dawna proces cywilny, w którym Arabii Saudyjskiej i członkom jej rodziny królewskiej zarzuca się odpowiedzialność za finansowanie Al-Kaidy.

Prawnicy zbierają dowody

"NYT" pisze, że kopie tajnych dokumentów amerykańskiego wywiadu, dotyczące saudyjskich finansów, "przeciekły" do prawników rodzin. Ministerstwo Sprawiedliwości nakazało ich zniszczenie, a teraz chce zapobiec udostępnieniu owych dokumentów sądowi.

Gazeta przypomina, że zarzuty, dotyczące saudyjskich powiązań z terroryzmem są od lat przedmiotem śledztw i zażartych dyskusji w USA. Krytycy twierdzą, że niektórzy członkowie saudyjskiej "klasy rządzącej" płacą ugrupowaniom terrorystycznym, m.in. po to, by powstrzymać je przed nasilaniem aktywności w Arabii Saudyjskiej.

dfmhyl5

Według "NYT" tysiące stron nieznanych dotąd dokumentów, zebranych przez prawników, reprezentujących rodziny ofiar 11 września i ich firmy ubezpieczeniowe, dają "niezwykle szczegółowy wgląd" w sprawę saudyjskiego finansowania terrorystów.

"NYT" pisze, że dokumenty Ministerstwa Skarbu, uzyskane przez prawników na mocy ustawy o swobodzie dostępu do informacji, pokazują, iż znana saudyjska organizacja charytatywna - International Islamic Relief Organization - mocno wspierana przez saudyjską rodzinę królewską, okazywała "poparcie dla organizacji terrorystycznych" przynajmniej jeszcze w 2006 roku.

Świadkowie i raporty

Gazeta odnotowuje też zeznania różnych świadków, mające wskazywać na powiązania saudyjskiej rodziny królewskiej z terrorystami. Ponadto "NYT" informuje o poufnym raporcie niemieckiego wywiadu, dotyczącym wielomilionowych transferów, dokonywanych przez członków saudyjskiej rodziny królewskiej na początku lat 90. Beneficjentem była jakoby organizacja charytatywna, podejrzana o finansowanie ekstremistów w Pakistanie i Bośni.

"NYT" przyznaje jednak, że w dokumentach tych nie ma bezpośrednich dowodów ("dymiącej strzelby"), które łączyłyby saudyjską rodzinę królewską z 11 września. Strona saudyjska odcina się od takich powiązań i twierdzi, że pozywa się ją, ponieważ jest bogata i ponieważ 15 z 19 zamachowców z 11 września pochodziło z Arabii Saudyjskiej.

dfmhyl5

Bez szans w sądzie

"NYT" odnotowuje, że amerykański sąd federalny odrzucił już pozew rodzin ofiar 11 września. W uzasadnieniu wskazano, że w USA rodziny nie mogą wstąpić na drogę prawną przeciwko suwerennemu państwu i jego przywódcom.

Oczekuje się, że w tym tygodniu Sąd Najwyższy zdecyduje, czy rozpatrzeć apelację rodzin. Według "NYT", szanse na pozytywne orzeczenie są jednak nikłe, skoro w zeszłym miesiącu Ministerstwo Sprawiedliwości opowiedziało się po stronie Saudyjczyków, powołujących się na immunitet państwa i jego przywódców i wezwał Sąd Najwyższy do odrzucenia apelacji.

Według Ministerstwa Sprawiedliwości zgoda na kontynuowanie takich procesów miałaby "potencjalnie znaczące konsekwencje dla stosunków międzynarodowych".

dfmhyl5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfmhyl5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj