Trwa ładowanie...

Rocznica urodzin Seiichi Miyake – 18 marca 2019. Google Doodle upamiętnia urodziny japońskiego wynalazcy

Rocznica urodzin Seiichi Miyake – 18 marca 2019. Google Doodle przypomina o urodzinach japońskiego wynalazcy i działacza społecznego. Sprawdź, co mu zawdzięczamy.

Rocznica urodzin Seiichi Miyake – 18 marca 2019. Google Doodle upamiętnia urodziny japońskiego wynalazcyŹródło: Pixabay.com
d3z46b4
d3z46b4

Rocznica urodzin Seiichi Miyake w Google Doodle – 18 marca 2019

W poniedziałek, 18 marca 2019 Google Doodleupamiętnia pomysłodawcę „dotykowych nawierzchni”, czyli płyt chodnikowych ze specjalnymi wypustkami, które ułatwiają poruszanie się osobom niewidomym w miejscach publicznych. Należy zaznaczyć, że dzieło Seiichiego jest nadal rozwijane. Niewidzący są z wyprzedzeniem informowaniu o zbliżaniu się do krawężników, ulicy, przystanków autobusowych. Należy podkreślić, że produkcję pierwszych „dotykowych płyt” Seiichi Miyake opłacił w 1965 r. z własnych pieniędzy. Powstały wówczas płyty chodnikowe o dwóch typach, z pionowymi paskami oraz okrągłymi kropkami. Taka forma oznakowania jest dla niewidomych informacją o niebezpieczeństwie (bloki kropek) lub możliwości swobodnego poruszania się do przodu (pionowe pasy).

Seiichi Miyake w Google Doodle – wynalazek japońskiego wynalazcy

Celem japońskiego wynalazcy była chęć pomocy w swobodnej komunikacji miejskiej osobom z wadami wzroku, a jego pomysł szybko zyskał dużą popularność w Kraju Kwitnącej Wiśni. W latach 70. zmodyfikowano wszystkie platformy Japan Railway tak, aby zawierały przygotowane w dwóch wzorach, powierzchnie ostrzegawcze. Pierwszy wzór był złożony z serii linii wskazujących, wzdłuż której ścieżki powinna kierować się osoba, chcąca kontynuować drogę na przód. Drugi stanowił układ ściętych kopuł informujących, w którym miejscu osoba powinna się zatrzymać, by poczekać na zatrzymanie pociągu (krawężniki, krańce platformy itp.).

d3z46b4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3z46b4
Więcej tematów