PolitykaRocznica "nocnej zmiany”. 26 lat temu upadł rząd Jana Olszewskiego

Rocznica "nocnej zmiany”. 26 lat temu upadł rząd Jana Olszewskiego

W nocy z 4 na 5 czerwca 1992 r. Sejm odwołał rząd premiera Jana Olszewskiego. Bezpośrednią przyczyną upadku centroprawicowego rządu było wykonanie sejmowej uchwały lustracyjnej przez Antoniego Macierewicza, szefa ministerstwa spraw wewnętrznych.

Rocznica "nocnej zmiany”. 26 lat temu upadł rząd Jana Olszewskiego
Źródło zdjęć: © PAP | Witold Jabłonowski

4 czerwca Antoni Macierewicz przesłał do parlamentu listę ponad 60 osób, których nazwiska figurowały w archiwach jako tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa. Wykonywał w ten sposób przyjętą wcześniej przez Sejm uchwałę lustracyjną. Chociaż spis był tajny, jego zawartość szybko przedostała się do mediów.

Jan Maria Rokita zgłosił wniosek o wotum nieufności dla rządu w imieniu Unii Demokratycznej, Kongresu Liberalno-Demokratycznego i Polskiego Programu Gospodarczego. Miał poparcie Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz prezydenta Lecha Wałęsy - podaje tvp.info za IAR.

W Sejmie doszło do dramatycznych scen. Posłowie Michał Boni i Antoni Furtak, którzy znaleźli się na liście Macierewicza, zostali odwiezieni do szpitala. Lech Wałęsa stwierdził, że "akcja lustracyjna" destabilizuje państwo i skierował do Sejmu wniosek o odwołanie premiera.

"Czyja będzie Polska?"

Przed głosowaniem nad odwołaniem rządu, tuż przed północą, premier Jan Olszewski wygłosił przemówienie.

- Polska była przez czterdzieści parę lat, bo to jednak była Polska, własnością pewnej grupy. Myśmy w imię własnych racji politycznych zgodzili się na pewien stan przejściowy. I zdawało się, że ten czas się skończył. Skończył się wtedy, powinien się skończyć, kiedy uzyskaliśmy władze pochodzącą z demokratycznego, prawdziwie demokratycznego wyboru. A dzisiaj widzę, że nie wszystko się skończyło, że jednak wiele jeszcze trwa i że to, czyja będzie Polska, to się dopiero musi rozstrzygnąć - powiedział wówczas Olszewski.

Misję utworzenia nowego rządu dostał 33-letni Waldemar Pawlak, lider Polskiego Stronnictwa Ludowego. Nie zdobył jednak większości w Sejmie. W lipcu 1992 r. premierem została Hanna Suchocka z Unii Demokratycznej.

Źródło: tvp.info

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (208)