Trwa ładowanie...

Polacy ocenili byłych premierów. Najsilniejsze emocje budzą Tusk i Kaczyński

Spośród byłych premierów Polacy najlepiej oceniają Tadeusza Mazowieckiego. Najbardziej krytycznie wypowiadają się o Beacie Szydło i Tadeuszu Mazowieckim. Nieco lepiej wypada Donald Tusk - wynika z sondażu pracowni Kantar dla Gazeta.pl.

Share
Polacy ocenili byłych premierów. Najsilniejsze emocje budzą Tusk i KaczyńskiŹródło: PAP, fot: AA/ABACA,Jakub Kamiński
d1ncvzg

Tylko sześcioro premierów po 1989 r. jest rozpoznawanych przez 90 proc. Polaków. To Tadeusz Mazowiecki, Jarosław Kaczyński, Donald Tusk, Ewa Kopacz, Beata Szydło i Mateusz Morawiecki. Pracownia Kantar poddała badanych testom pozytywnych i negatywnych skojarzeń na temat byłych szefów rządu.

Spośród wymienionych premierów najlepiej wspominany jest Tadeusz Mazowiecki, pierwszy premier III Rzeczypospolitej. Kojarzy się Polakom z samymi pozytywnymi określeniami, takimi jak: "mądry", "szacunek", "patriota", "rozsądek", "autorytet", "uczciwość" i "spokój".

Tusk rozsądny, ale dwulicowy

Dwaj rywale od lat, Donald Tusk i Jarosław Kaczyński, zebrali od badanych wiele negatywnych określeń. Przewodniczący Rady Europejskiej jest według respondentów "mądry", "rozsądny", ale kojarzy im się też z "konfliktem", "populizmem", "dwulicowością", "obciachem" i "korupcją".

d1ncvzg

Jarosław Kaczyński zebrał tylko dwa pozytywne określenia - "przywódca" i "patriota". Więcej jest negatywnych skojarzeń, takich jak: "konflikt", "egoizm", "dwulicowy", "bezwzględność", "chamstwo" i "kłamca". Obaj politycy budzą u respondentów zarówno pozytywne, jak i negatywne emocje.

"Ewa Kopacz nie kojarzy się silnie z żadnym z pozytywnych określeń" - piszą autorzy badania. Nie budzi jednak negatywnych skojarzeń.

"Bezbarwny Morawiecki"

Najgorszy wizerunek wśród badanych polityków ma Beata Szydło, która w wyborach do Europarlamentu zdobyła rekordową liczbę prawie 530 tys. głosów. Była premier rządu PiS wywołuje "silne negatywne i żadnych pozytywnych skojarzeń". Kojarzy się badanym ze słowami: "dwulicowy", "obciach", "kłamca", "egoizm" i "konflikt".

Nieco lepiej wypada aktualny premier Mateusz Morawiecki. Kojarzy się z pojęciami "szacunek" i "mądrość", ale też z populizmem, dwulicowością i obciachem. "Jego wizerunek na tle innych polityków jest dość bezbarwny" - podsumowują autorzy badania. W teście luźnych skojarzeń, badani używali do określenia premiera takich słów, jak "kłamca", "bankier", "premier", "PiS", "dwulicowy" i "populista".

d1ncvzg

Źródło: gazeta.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ncvzg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ncvzg
d1ncvzg
Więcej tematów