ŚwiatRocznica Czarnobyla

Rocznica Czarnobyla

Ukraińcy palą świeczki pod mauzoleum upamiętniającym ofiary wybuchu reaktora (PAP)
Na Ukrainie obchodzona jest 17.
rocznica wybuchu reaktora w elektrowni atomowej w Czarnobylu. W
nocy, dokładnie o godz. 1.23 czasu miejscowego (moment wybuchu), w
pobliskim miasteczku Sławutycz odprawiono mszę żałobną za ofiary.

Rocznica Czarnobyla
Źródło zdjęć: © PAP

W tym samym czasie pod pomnikiem ofiar Czarnobyla w Kijowie kwiaty złożyli przedstawiciele władz miasta, a poprzedniego dnia - władz państwowych.

Według planów, uroczystości rocznicowe odbędą się w wielu innych miejscowościach Ukrainy.

26 kwietnia 1986 r., po serii wybuchów, całkowitemu zniszczeniu uległ czwarty reaktor w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Skażeniu o sile dorównującej ogółem 500 bombom zrzuconym na Hiroszimę w 1945 r. uległy znaczne połacie Europy.

Na Ukrainie skażony został teren o powierzchni 50 tys. kilometrów kwadratowych. Z najbardziej zagrożonej strefy przesiedlono ok. 100 tys. osób z 200 wsi i miasteczek. 3,2 mln osób - w tym blisko milion dzieci - posiada zaświadczenie o utracie zdrowia z powodu wybuchu w Czarnobylu. Osoby te najczęściej cierpią na choroby układu oddychania, raka tarczycy i umierają przedwcześnie.

W latach 1986-87, gdy promieniowanie na miejscu katastrofy było najwyższe, w likwidacji jej skutków wzięło udział ogółem ok. 600 tys. osób.

Bezpośrednie ofiary śmiertelne, to kilkadziesiąt osób, które zmarły w wyniku wybuchu lub choroby popromiennej. Te ostatnie zostały pochowane na jednym z cmentarzy w Moskwie. Według doniesień prasy, teren pochówku, ze względu na wysokie promieniowanie, został przykryty warstwą betonu.

15 grudnia 2000 r. wyłączono z eksploatacji ostatni z czterech niegdyś działających w Czarnobylu reaktorów. Ukraina posiada obecnie cztery elektrownie jądrowe, w których działa 13 reaktorów. Pokrywają one w sumie ponad połowę zapotrzebowania kraju na energię elektryczną. W Zaporożu znajduje się największy tego typu obiekt w Europie z sześcioma reaktorami. W elektrowniach w Równem i Chmielnickim trwa budowa dwóch dodatkowych.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)