Trwa ładowanie...
d1ur7d3
18-09-2004 15:40

Roboty do zadań specjalnych

Roboty do zadań specjalnych, ratujące życie
i zastępujące człowieka w trudnych i niebezpiecznych pracach,
stosuje się na świecie coraz częściej. Ich możliwości omawiano na
spotkaniu w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów (PIAP)
podczas warszawskiego Dnia Nauki.

d1ur7d3
d1ur7d3

Mają one obecnie coraz więcej zastosowań - podkreślił w wykładzie "Roboty do zadań specjalnych" dr Piotr Szynkarczyk z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów. Potrafią działać nawet w warunkach, w których człowiek nie mógłby przetrwać.

Takie urządzenia badają głębiny oceanów i kosmos. Najsłynniejsze z nich są roboty penetrujące Marsa: Spirit i Opportunity.

Roboty są w stanie zastąpić ludzi także na Ziemi, w niewdzięcznych lub niebezpiecznych pracach. Mogą ratować im życie, wspomagając ekipy ratowników pracujące w gruzach lub rozminowujące teren.

W Afganistanie i Iraku wykorzystywano na przykład zwiadowcze roboty wojskowe. "Kiedy jedna z tych maszyn została zniszczona podczas wybuchu bomby, jej producent bardzo się ucieszył i powtarzał, że robot spełnił swoją rolę, ponieważ nie zginął człowiek" - opowiadał dr Szynkarczyk.

d1ur7d3

Wielkim polem dla działań robotów specjalnych jest praca w policji. Potrafią one na przykład rozpoznawać i neutralizować ładunki wybuchowe.

Dwa takie roboty, Inspector i Expert, powstały w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów w Warszawie.

Inspector waży około 500 kg. Wyciągnie człowieka z zagrożonego regionu, poradzi sobie z manipulowaniem niebezpiecznymi przedmiotami, otworzy bagażnik samochodu w razie podejrzenia, że ukryto tam bombę. Jego kamery i urządzenia rentgenowskie sprawdzą zawartość każdej paczki.

Siedem takich robotów służy już w polskiej policji. Do tej pory żaden nie "poległ" na posterunku, mimo, iż biorą udział w wielu akcjach - powiedział dr inż. Jacek Frontczak z PIAP.

d1ur7d3

Expert, drugi z robotów opracowanych w tym instytucie, jest mniejszy, ale niezwykle sterowny. Może się poruszać w wąskich miejscach, np. w samolotach, autobusach, tramwajach - tłumaczył Szynkarczyk.

Wyposażony w sześć kamer Expert może być sterowany przez radio. Potrafi wchodzić po schodach, umie też sam o siebie zadbać, na przykład uniemożliwi operatorowi sterowanie, które mogłoby doprowadzić do jego mechanicznego samouszkodzenia.

Spotkanie nt. robotów zostanie powtórzone w niedzielę o godz. 10.00 (Warszawa, ul. Nowowiejska 24). W jego trakcie uczestnicy będą mogli wziąć udział w konkursie, w którym porównają swoją "sterowność" ze sterownością Experta.

d1ur7d3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ur7d3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj