Trwa ładowanie...

Rezolucja Parlamentu Europejskiego. "Realne zagrożenie użycia broni jądrowej"

• Rezolucja Parlamentu Europejskiego
• PE stwierdza w dokumencie, że "realne jest zagrożenie użycia broni jądrowej"
• Parlament zwrócił uwagę na niepokojące przykłady symulacji użycia takiej broni przeciwko Polsce

Rezolucja Parlamentu Europejskiego. "Realne zagrożenie użycia broni jądrowej"Źródło: PAP/EPA
d3ra9s5
d3ra9s5

Parlament Europejski jest zaniepokojony pogarszającym się bezpieczeństwem w sąsiedztwie Unii. W przyjętej rezolucji stwierdził, że realne jest zagrożenie użycia broni jądrowej.

Zdaniem eurodeputowanych, pogorszenie relacji pomiędzy państwami posiadającymi broń jądrową, Rosją i Stanami Zjednoczonymi, jak również pomiędzy Indiami i Pakistanem czynią, że sytuacja bezpieczeństwa Unii staje się coraz bardziej napięta. Napięcie to zwiększają groźby Rosji, użycia broni nuklearnej na terenie Europy.

Parlament zwrócił też uwagę na niepokojące przykłady symulacji użycia takiej broni przeciwko Polsce oraz na oświadczenia wysokich rangą urzędników rosyjskich mówiących o prawie Rosji do rozmieszczenia broni jądrowej na Krymie i pocisków Iskander w obwodzie kaliningradzkim.

Parlament wezwał państwa dysponujące bronią nuklearną do ograniczenia jej roli operacyjnej i przeniesienia do magazynów. Poparł także zwołanie w 2017 roku konferencji, otwartej dla wszystkich państw, której celem byłoby wynegocjowania prawnie wiążącego instrumentu zakazu broni jądrowej i prowadzącego do jej całkowitej likwidacji.

Europosłowie zobowiązali szefową unijnej demokracji Federikę Mogherini, by włączyła się w prace konferencji.

d3ra9s5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ra9s5
Więcej tematów