Trwa ładowanie...
02-09-2013 13:05

Reżim Asada wzywa sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna, by zapobiegł agresji na Syrię

Syryjski rząd zwrócił się do sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna, aby "zapobiegł wszelkiej agresji na Syrię" - poinformowała syryjska oficjalna agencja prasowa SANA. Reżim w Damaszku po raz kolejny zaprzeczył jakoby użył broni chemicznej.

Reżim Asada wzywa sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna, by zapobiegł agresji na SyrięŹródło: AFP, fot: Timothy A. Clary
d2hvzlu
d2hvzlu

Syria apeluje do sekretarza generalnego ONZ o "podjęcie wysiłków na rzecz zapobieżenia wszelkiej agresji przeciwko Syrii oraz dążenie do pokojowego rozwiązaniu politycznego kryzysu" - napisano w zaadresowanym do Ban Ki Muna liście ambasadora Syrii przy ONZ Baszara el-Dżaafariego.

"Rada Bezpieczeństwa ONZ (...) musi zapobiec wszelkiemu nieprzemyślanemu użyciu siły w sposób sprzeczny z prawem międzynarodowym" - dodano w liście.

"Po raz kolejny syryjski rząd powtarza, iż nigdy nie użył broni chemicznej (co zarzuca mu opozycja i państwa zachodnie)" - podkreślił ambasador Dżaafari. Jak dodał, władze Syrii zwróciły się również do sekretarza generalnego ONZ o wszczęcie śledztwa "w sprawie użycia takiej broni 19 marca" niedaleko Aleppo na północnym zachodzie kraju.

"Świat oczekiwał, że USA odegrają rolę promotora pokoju (...) na poważnie przygotowując międzynarodową konferencję w Genewie na temat Syrii, a nie jako kraj, który ucieka się do siły militarnej wobec tych, którzy sprzeciwiają się jego polityce" - napisał syryjski dyplomata.

d2hvzlu

W sobotę wieczorem prezydent USA Barack Obama zdecydował o przeprowadzeniu ograniczonej operacji przeciwko reżimowi syryjskiemu w reakcji na atak chemiczny w Damaszku z 21 sierpnia, ale postanowił wystąpić do Kongresu USA o zatwierdzenie tej operacji militarnej. Kongres ma zebrać się po przerwie wakacyjnej 9 września.

Według danych USA w ataku z 21 sierpnia, przeprowadzonym przez siły reżimu syryjskiego, zginęło co najmniej 1429 osób. Rząd Syrii twierdzi, że broni chemicznej użyli rebelianci dążący do obalenia prezydenta Baszara el-Asada.

Amerykański sekretarz stanu John Kerry przekazał, że USA mają dowody, iż w Syrii użyto sarinu. Dowodów tych dostarczyły próbki włosów i krwi przekazane Amerykanom przez tych, którzy jako pierwsi pospieszyli z pomocą ofiarom ataku w Damaszku.

Oskarżenia o stosowanie broni chemicznej wysuwano też wobec powstańców. Na początku lipca ambasador Rosji przy ONZ Witalij Czurkin powiedział, że Moskwa ma dowody na to, iż podczas ataku w pobliżu miasta Aleppo 19 marca powstańcy użyli sarinu.

d2hvzlu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hvzlu
Więcej tematów