Trwa ładowanie...

Rewolucyjne zmiany w szkolnictwie wyższym. Wiemy, co szykuje resort Gowina

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało projekt dezubekizacyjny w szkolnictwie wyższym. Zakłada on, że osoby, które pracują na uczelniach wyższych, a w latach PRL pracowały bądź współpracowały z organami bezpieczeństwa, nie będą mogły pełnić żadnych funkcji publicznych.

Rewolucyjne zmiany w szkolnictwie wyższym. Wiemy, co szykuje resort GowinaŹródło: Agencja Gazeta
dunp0qp
dunp0qp

Szczegóły projektu zdradza portal tvp.info. W ubiegłą środę ze zmianami zapoznali się senatorowie i posłowie PiS. W poniedziałek projekt trafi na posiedzenie rządu.

Zakłada on, że naukowcy z "przeszłością" nie będą mogli być rektorami, prorektorami, dziekanami, prodziekanami ani kierownikami katedr. Ale to nie koniec. Pracownicy i współpracownicy organów bezpieczeństwa PRL nie będą też mogli pełnić funkcji kierowniczych w Polskiej Akademii Nauk czy Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Projekt ustawy zakazuje im też bycia ekspertami współpracującymi z tymi instytucjami.

Do tej pory osoby pełniące funkcje publiczne w szkolnictwie wyższym zobligowane były tylko do składania oświadczeń lustracyjnych. Fakt ujawnienia współpracy bądź pracy w organach bezpieczeństwa nie zakazywał im pełnienia funkcji publicznych. Wyjątek stanowiło zatajenie "przeszłości" przez naukowca i złożenie fałszywego oświadczenia lustracyjnego.

Zobacz wszystkie sojusze Jarosława Gowina:

dunp0qp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dunp0qp
Więcej tematów