Rewolucja w sklepach?
Trójwymiarowe symbole podświetlane diodami mogą niedługo zastąpić w sklepach kody paskowe, stosowane powszechnie do automatycznej identyfikacji produktów. Nową technologię przedstawili amerykańscy naukowcy z uniwersytetu MIT.
Robocza nazwa nowych symboli to "bokody". Zawierają one ogromne ilości informacji. Mają średnicę trzech milimetrów; składają się z soczewki, diody i specjalnej nakładki. - To ona, rozpraszając w różnych kierunkach światło emitowane przez diodę umożliwia odczytywanie zakodowanych szczegółów - tłumaczy wynalazca doktor Ankit Mohan.
Dzięki "bokodom" będzie można na przykład w sklepie spożywczym dowiedzieć się, jaki dany produkt ma skład, wartość energetyczną czy cenę. W kilka chwil można też sfotografować kilkanaście pudełek płatków śniadaniowych i porównać informacje. Do tego potrzebna jest specjalna kamera, ale zdaniem ekspertów takie czytniki w przyszłości będą instalowane w telefonach komórkowych.
Bokody to konkurencja dla innych podobnych technologii, nie tylko tradycyjnych pasków, ale także tak zwanych radiowych kodów kreskowych.
Nowy system zostanie oficjalnie zaprezentowany w przyszłym tygodniu na konferencji Siggraph w Nowym Orleanie.
Rafał Motriuk