Rewolucja już od niedzieli. Zmiany dotkną wszystkich

W niedzielę wchodzą w życie zmiany, dotyczące wszystkich Polaków. Wprowadzone zostały między innymi dłuższe wyroki i surowsze kary. Pojawiły się także nowe typy przestępstw.

Zmiany w kodeksie karnym / Zdj. ilustracyjne
Zmiany w kodeksie karnym / Zdj. ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Policja
oprac. KBŃ

Nowelizacja kodeksu karnego zakłada zaostrzenie ustawowego wymiaru kary za przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu oraz wolności seksualnej. Najważniejszymi zmianami są: podniesienie górnej granicy kary pozbawienia wolności z 15 do 30 lat, likwidacja kary 25 lat więzienia oraz wprowadzenie bezwzględnego dożywocia bez możliwości ubiegania się o przedterminowe zwolnienie.

W ramach najnowszych zmian w prawie karnym wprowadzono nowe typy przestępstw. Wśród nich znalazło się przyjęcie zlecenia na zabójstwo oraz podjęcie kroków w celu jego realizacji. Za te czyny grozi teraz kara od 2 do 15 lat pozbawienia wolności.

Kolejnym nowym typem przestępstwa jest wymuszenie rozbójnicze, które polega na zmuszaniu innej osoby do oddania swojego mienia poprzez szantaż. Za ten czyn grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dodatkowo uchylanie się od naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem również zostało wprowadzone do kodeksu karnego. Wcześniej za ten czyn groziła jedynie egzekucja komornicza. Teraz jednak osoba, która się go dopuści, może zostać skazana na karę od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

W ramach tych zmian kradzież tablic rejestracyjnych, które często są wykorzystywane przez złodziei do kradzieży na stacjach benzynowych, przestała być traktowana jako wykroczenie. Zgodnie z nowymi przepisami taki czyn jest teraz uważany za przestępstwo, za które grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Kradzież. Zmiany w przepisach

Zmiany dotyczą również kradzieży. Wcześniej, kradzież była traktowana jako wykroczenie, jeżeli wartość skradzionego mienia nie przekraczała 500 złotych. Teraz jednak próg ten został podniesiony do 800 złotych. Oznacza to, że jeżeli wartość skradzionego mienia przekracza 800 złotych, czyn ten jest już uważany za przestępstwo, a nie wykroczenie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (855)