Trwa ładowanie...
d4cwic2
d4cwic2
domena

Rewolucja w Internecie: zarejestruj domenę ąćźółń.com!

Międzynarodowy rejestrator domen internetowych, firma VeriSign Global Registry Services ogłosiła prawdziwy przełom w nawigacji Internetowej: użytkownicy sieci mogą teraz mieć dostęp to stron WWW, wpisując nazwy domen ze znakami we własnych, ojczystych językach. Międzynarodowe Nazwy Domen (Internationalized Domain Names - IDNs) zawierające znaki "nie-ASCII" na lewo od rozszerzenia domeny są dostępne w ponad 350 językach, w tym języku polskim.
Share
d4cwic2

Domeny o nazwach międzynarodowych można już rejestrować, choć cały system jest jeszcze w fazie testów - "testbed". Po uzyskaniu pełnej sprawności systemu, domeny zarejestrowane w tej fazie będą traktowane jak inne domeny w standartowym formacie ASCII. Jednak zmiana dokumentów internetowych może potrzebować korekty w kodowaniu dla nazw rejestrowanych we wczesnej fazie. Jeżeli wystąpi konflikt lub kolizja w konwersji kodowania nazw (co może spowodować utratę rejestrowanej nazwy) - ta problematyczna nazwa zostanie zamieniona na bazie case-by-case. Obecna ocena inżynierów z organizacji Internet Engineering Task Force (IETF) wskazuje, że nie będzie z tym żadnego problemu.

Do dzisiaj zarejestrowano już blisko milion międzynarodowych domen. Nazwy są popularne dla biznesu i użytkowników indywidualnych tworzących strony WWW nie mówiących po angielsku, a także koncernów używających fonetycznych odpowiedników dla swojego biznesu na obcych rynkach.

Obsługę międzynarodowych nazw domen wprowadził już Microsoft w przeglądarce Internet Explorer 5.0 (i wyższych wersjach). Aby uzyskać pełną funkcjonalność Międzynarodowych Nazw Domen bez konieczności stosowania specjalnych pluginów, Microsoft zastosował funkcję przeszukiwania (rozpoznającą IDNs) i kierowania ich do serwerów zarządzanych przez RealNames. RealNames dekoduje nie-angielskie znaki i odsyła je do internetowego systemu nazw domenowych. Operacja ta jest "przezroczysta" dla użytkowników.

d4cwic2

Jako światowy koncern z wizjami globalnymi, Microsoft szuka rozwiązań czyniących Internet łatwiejszym do nawigacji dla każdego - bez znaczenia jakim włada językiem - oznajmił Bill Bliss, generalny dyrektor Search and Navigation Services w Microsoft Corp. Poprzez modyfikację MSN Search, dającej dostęp do międzynarodowych nazw domen, Microsoft znacząco pomógł Sieci stać się naprawdę międzynarodową.

Od teraz możliwe jest więc także rejestrowanie domen z polskimi znakami narodowymi w nazwie. Na razie dostępne są one w rozszerzeniach .com, .net i .org. Możliwe jest więc wszystko: książki.com, wiadomości.net, świętymikołaj.org a nawet ĄĆŚŹÓŁ.com. Czy czeka nas prawdziwa rewolucja? Polskojęzyczne domeny rejestruje jako pierwsza w Polsce firma AZ.pl. Na firmowej stronie można znaleźć nie tylko formularz rejestracyjny, ale także informacje o międzynarodowych domenach i szereg pytań-i-odpowiedzi (FAQ) dotyczących tego zagadnienia. Za kilka dni ma też ruszyć wyszukiwarka polskich domen. (eRPe) (źródło: AZ.pl)

Dla zilustrowania funkcjonalności nowego serwisu, Verisign Global Registry Services opracował serię jednostronicowych stron WWW używających międzynarodowych nazw domen. Więcej informacji o tych stronach wraz z instrukcjami dostępnych jest na stronach Verisign pod adresem: http://www.verisign-grs.com/resolve.html

d4cwic2

Podziel się opinią

Share
d4cwic2
d4cwic2
Więcej tematów