Rewolucja w badaniach nad ociepleniem klimatu
Brytyjscy naukowcy wiedzą już, jak przewidzieć wpływ oceanów i działalności człowieka na ocieplenie klimatu w ciągu następnej dekady. Rewolucja w sposobie badań nad klimatem może pogłębić świadomość podejmowanych przed polityków i biznesmenów decyzji związanych ze zmianami klimatu.
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/smog-nad-miastem-6038682998809217g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/smog-nad-miastem-6038682998809217g )
Smog nad miastem
Naukowcy informują, że obserwując krótkotrwałe anomalie pogodowe takie jak El Niño (zanikanie lub zmiana kierunku pasatów), można przewidzieć zachowania klimatu przez kolejne 10 lat. Wcześniejsze sposoby badań skupiały się nad ociepleniem klimatu w skali stulecia. Wnioski formowano wtedy na podstawie obserwacji wskaźnika globalnego ocieplenia, który opierał się na zmianach powodowanych przez człowieka.
Nowy model, nazwany Dekadowym System Prognozy Klimatu (DePreSys) też opiera się na tych wcześniejszych modelach. Jednak by objąć 10 lat, dodatkowo skupia się nad zmianami w oceanach i atmosferze.
Wcześniejsze modele badań pozwalały ustalić, że pod koniec stulecia średnia temperatura powietrza na Ziemi wzrośnie o 1.8-4 stopni Celsjusza. DePreSys wskazuje, że w 2014 roku średnia ta będzie o 0.3 stopnia Celsjusza wyższa niż w 2004 roku.
Naukowcy mają nadzieję, że nowy model wsparty badaniami nad emisją gazów cieplarnianych, emisją gazów z paliw kopalnych i erupcją wulkanów da bardzo szczegółowy obraz zmian klimatu.
Dr Doug Smith z Hadley Centre przypuszcza, że nowa wiedza o klimacie przyda się także biznesmenom i politykom. Niebawem wszystkie branże będą musiały podjąć decyzję dotyczące następnych pięciu czy dziesięciu lat - mówi naukowiec.