Rewolucja aparatu skarbowego
Aparat skarbowy czeka rewolucja - ujawnił wiceminister Wiesław Ciesielski na spotkaniu redakcyjnym "Gazety Prawnej". Artykuł na ten temat opublikowany zostanie w piątkowym numerze dziennika.
04.04.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2003 r. i mają służyć lepszej obsłudze podatników, ściganiu nadużyć i kontroli samych urzędników.
Wiesław Ciesielski zapowiedział, że zniknie zamieszanie z podwójnymi decyzjami w sprawach podatkowych. Teraz bywa, że inspektorzy kontroli skarbowej wydają własne decyzje w sprawach, w których urząd skarbowy już zdecydował i to inaczej. Inspektorzy stracą to uprawnienie. Zasady kontroli skarbowej i podatkowej mają być ujednolicone.
Nowością będzie utworzenie specjalnej wewnętrznej służby, kontrolującej poczynania samych urzędników. Brak takich struktur utrudnia zwalczanie korupcji w skarbowości. Urzędnicy nie ponoszą też obecnie odpowiedzialności za straty budżetu spowodowane odszkodowaniami za skutki błędnych decyzji podatkowych.
Resort planuje przekazanie celnikom kompetencji decyzyjnych i nadzorczych w sprawach akcyzy - prawdopodobnie nie tylko od importu, ale również od krajowych producentów tytoni, alkoholi, samochodów itd.
Duże przedsiębiorstwa będą miały zapewnioną obsługę podatkową w specjalnych urzędach skarbowych. Będą one zatrudniały urzędników znających specyfikę działania dużych firm. (reb)