Rewindykacja w trybie procesowym
Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN wystąpi do prokuratury niemieckiej o zabezpieczenie i wydanie bezcennych dokumentów pochodzących z Archiwum Koronnego Rzeczypospolitej, zrabowanych przez Niemców podczas II wojny światowej z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie - zapowiada "Nasz Dziennik".
Zbiór znajduje się w Tajnym Archiwum Pruskiej Fundacji Kultury w Berlinie-Dahlem. Składa się z 74 pergaminów z XIII-XV wieku, dotyczących zakonu krzyżackiego, które zostały przekazane królowi polskiemu Zygmuntowi I Staremu przez wielkiego mistrza Albrechta Hohenzollerna po złożeniu przez tego ostatniego hołdu lennego polskiemu władcy w 1525 r. (tzw. hołd pruski). Najstarszy z pergaminów pochodzi z 1215 r.
Dotychczasowe starania o zwrot, prowadzone przez MSZ od 1948 r. w ramach misji rewindykacyjnej i wielokrotnie ponawiane, napotykają na "mur" po stronie niemieckiej - dowiedział się "Nasz Dziennik" w MSZ. Ostatnia próbę podjęto w 1992 r. To właśnie MSZ skierowało do GKŚZpNP wniosek o wszczęcie postępowania karnego. Podstawą ścigania są przepisy międzynarodowe uznające zabór dóbr kultury za zbrodnię wojenną.
Jest to wydarzenie bez precedensu. Nigdy dotąd nie występowaliśmy o zwrot zrabowanych dóbr kultury w trybie postępowania karnego o zbrodnię wojenną - twierdzi prokurator Dariusz Wituszko, szef Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Szczecinie. O sprawie pisze "Nasz Dziennik". (PAP)