Trwa ładowanie...

Idą na całego. "Polska wyśle noty do NATO, RE i UE"

Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk przekazał, że Polska wyśle notę dyplomatyczną do wszystkich krajów UE, NATO oraz do Rady Europy ws. reparacji wojennych od Niemiec.

Arkadiusz Mularczyk o reparacjach wojennych od NiemiecArkadiusz Mularczyk o reparacjach wojennych od NiemiecŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d2r1lkl
d2r1lkl

- Dzisiaj między innymi z mojej inicjatywy zostanie wysłana nota dyplomatyczna do wszystkich krajów Rady Europy, Unii Europejskiej, krajów NATO, naszych kluczowych partnerów i przyjaciół na świecie, w której poinformujemy o naszej nocie dyplomatycznej, o przesłankach tej noty, dlaczego ją wysłaliśmy - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową Arkadiusz Mularczyk.

Wiceszef resortu spraw zagranicznych dodał, że nota ta ma zawierać informacje o tym, że Niemcy nie rozliczyły się ze strat poniesionych przez Polskę w trakcie II wojny światowej, nie zwróciły zrabowanych dzieł sztuki, dóbr kultury, zasobów bankowych, a także nie wypłaciły odszkodowań obywatelom polskim poszkodowanym w wyniku niemieckiej agresji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Radni PiS przeszli do opozycji. "Podobno zostali oszukani"

Polska wyśle noty dyplomatyczne ws. reparacji od Niemiec

- Niemcy nie chcą ani na ten temat rozmawiać, nie chcą zawrzeć umowy międzynarodowej, nie ma także drogi sądowej dla ofiar. Będziemy o tym systematycznie informować opinię międzynarodową - oświadczył Mularczyk.

d2r1lkl

Wiceminister wyjaśnił, że nota ma być instrumentem do wyjaśnienia opinii międzynarodowej na świecie, a przede wszystkim dyplomatom, politykom, osobom zainteresowanym problematyką praw człowieka, prawnikom od prawa międzynarodowego, że "temat jest nierozwiązany, że dotyczy on praworządności europejskiej, międzynarodowej, praw człowieka".

- Chcemy otworzyć międzynarodową dyskusję o postawie Niemiec, o tym, w jaki sposób Niemcy się rozliczyły, czy też się nie rozliczyły z II wojny światowej z Polską - kontynuował. Arkadiusz Mularczyk zaznaczył, że do tej pory Niemcy nie odpowiedziały na notę Polski w sprawie reparacji wojennych.

Przypomnijmy, że Polska domaga się od Niemiec odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych, zrekompensowania ofiarom agresji i okupacji niemieckiej oraz ich rodzinom wyrządzonych im szkód i krzywd, a także systemowych działań mających na celu zwrot zgrabionych z Polski w trakcie wojny dóbr kultury, które znajdują się obecnie w Niemczech.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2r1lkl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2r1lkl
Więcej tematów