Trwa ładowanie...
Informacja prasowa

Remont mieszkania czy domu - na czym nie należy, a na czy nie można oszczędzić?

Remont mieszkania to zawsze duży wydatek. Wiele osób stara się zoptymalizować koszty i próbuje oszczędzić, kupując tańsze materiały czy wykonując wiele prac wykończeniowych we własnym zakresie. Jednak jest wiele elementów, na których nie powinniśmy oszczędzać, ponieważ przycięcie wydatków w tym obszarze może odbić się w późniejszym czasie na bezpieczeństwie czy komforcie.

Share
Remont mieszkania czy domu - na czym nie należy, a na czy nie można oszczędzić?
Źródło: 123RF
d2haqao

Zły efekt oszczędności

Remont mieszkania czy domu wiąże się nie tylko z pewnymi komplikacjami w życiu domowników, ale także kosztami. W wielu przypadkach początkowe zamiary remontowe nie wytrzymują konfrontacji z rzeczywistymi cenami materiałów i usług budowlanych. Okazuje się, że planowany budżet nie wystarczy na wykonanie zakładanych robót. Wyjściem z sytuacji jest najczęściej ograniczenie frontu robót lub cięcie wydatków wszędzie tam, gdzie to możliwie, to znaczy zakup tańszych materiałów i próba wykonania większości robót we własnym zakresie. Ribienie oszczędności tam, gdzie to nie jest wskazane, to najczęściej popełniany błąd przy remontach mieszkań. Trzeba pamiętać, że na wielu elementach i materiałach, nie warto, a może nawet trzeba powiedzieć dobitniej, nie należy oszczędzać. Dotyczy to głównie integralnych elementów wyposażenia mieszkań, czyli okien, drzwi (szczególnie wejściowych), posadzek, a przede wszystkim instalacji wodno – kanalizacyjnej.

W tym obszarach oszczędności mogą odbić się czkawkę na późniejszym bezpieczeństwie czy komforcie. Na przykład kupując gotowe szafki do kuchni, jesteśmy w stanie nieco zaoszczędzić, ale jeśli zależy nam na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni, to warto zainwestować w meble na wymiar. Podobnie sprawa wygląda z szafą wnękową w przedpokoju, żadna gotowa nie wpasuje się tak idealnie w miejsce na nie przewidziane. Najgorsze są jednak oszczędności na drobnych elementach, na tle innych, niezbyt kosztownych. Zmniejszając liczbę gniazdek elektrycznych, utracimy na funkcjonalności. Trzeba pamiętać, że o ile ich montaż podczas remontu nie będzie wielkim przedsięwzięciem, tak późniejsze dołożenie będzie bardzo kosztowne i pracochłonne.

d2haqao

Wiele osób próbuje także zaoszczędzić na usługach budowlanych. To najgorsza rzecz, jaką możemy sobie zafundować. To od jakości montażu czy wykonanych prac wykończeniowych zależy efekt. Nawet najlepszej jakości elementy wyposażenia nie będą działały, gdy będą źle zamontowane. Trzeba także pamiętać, że wiele czynności związanych z instalacją c.o, czy gazową musi być wykonane przez specjalistów z uprawnieniami. Tutaj już wchodzi w grę nasze i naszej rodziny bezpieczeństwo. A jak wiadomo, na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać w żadnym miejscu i żadnej sytuacji.

Oszczędzać zawsze warto

Remont mieszkania, niezależnie do skali, zawsze jest pewnym utrudnieniem dla naszego budżetu. Z reguły nasze oczekiwania przewyższają możliwości finansowe. To jednak nie powód, aby już na wstępie wyliczeń rezygnować całkowicie z remontu. Wystarczy tylko wprowadzić pewne korekty w kosztorysie. Na pewno można oszczędzić na elementach i urządzeniach, które nie są zintegrowane z lokalem mieszkalnym. Warto także zastanowić się, czy tańszym kosztem nie jesteśmy w stanie osiągnąć podobnego efektu wizualnego. Na przykład kupując tańsze płytko do kuchni i łazienki, nieco mniej renomowanej, ale sprawdzonej marki, nie utracimy nic z estetyki, a zaoszczędzimy. Warto także przemyśleć jeszcze raz ilość elementów dekoracyjnych. Może lepiej kupić mniej wyższej jakości niż wiele słabej. Eksperci wskazują, że pewne oszczędności można także poczynić na porcelanie łazienkowej. Choć większość fachowców zaleca, aby już takimi oszczędnościami nie obejmować armatury. Drzwi zewnętrzne czy rolety okienne to kolejne punktu kosztorysu, które można zmniejszyć.

Remont mieszkania czy domu to zawsze poważne i kosztowne przedsięwzięcie. Zanim jednak kupimy materiały i zlecimy niezbędne prace wykończeniowe profesjonalnej ekipie budowlanej, warto przemyśleć, czy wszystkie i tak wysokie wydatki są konieczne.

Artykuł przygotowany we współpracy z firmą remontowo-wykończeniową z Wrocławia – Gwarant BUD sp. z o.o. RemontyWroclaw.pl

d2haqao

Podziel się opinią

Share
d2haqao
d2haqao
Więcej tematów