Relikwie św. Katarzyny w białostockiej katedrze prawosławnej
Relikwie św. Męczennicy Katarzyny z Synaju
powitał po południu tłum prawosławnych wiernych
zgromadzonych w katedrze św. Mikołaja w Białymstoku. Relikwie
męczennicy za wiarę przywieziono do Polski po raz pierwszy.
16.01.2017 08:47
Nabożeństwo w białostockiej katedrze jest częścią kilkudniowej (17 - 22.08) wizyty w Polsce delegacji prawosławnych duchownych z Synaju, pod przewodnictwem arcybiskupa Damiana.
Uroczystości zaczęły się od wyprowadzenia relikwii św. Katarzyny z pobliskiego Domu Biskupiego. Relikwiarz w kształcie niewielkiej złotej szkatuły został wniesiony do katedry w asyście kilkudziesięciu duchownych z Synaju i Białegostoku, w tym błogosławiących wiernych arcybiskupa Synaju Damiana oraz metropolity całej Polski Sawy.
Droga, którą szli duchowni ze świętymi szczątkami Męczennicy, udekorowana była leżącymi na ziemi małymi bukietami kwiatów, które wierni po przejściu procesji podnosili. Po wprowadzeniu do katedry, relikwiarz został umieszczony na głównym ołtarzu.
W nabożeństwie, które stanowi główną część białostockich uroczystości na cześć św. Katarzyny, oprócz dostojników prawosławnej Cerkwi, uczestniczyli również przedstawiciele podlaskich władz.
Uroczystości w katedrze św. Mikołaja potrwają do późnych godzin nocnych i rozpoczną się wcześnie rano w poniedziałek. Wierni będą m.in. uczestniczyć w procesji z relikwiami i wysłuchają żywotu św. Katarzyny. W poniedziałek delegacja z relikwiami odwiedzi kilka innych białostockich prawosławnych świątyń, w tym największą w Polsce cerkiew św. Ducha, a potem uda się w dalszą drogę, m.in. do Supraśla, Hajnówki i Jabłecznej.
Według przekazów św. Katarzyna pochodziła z możnego rodu z Aleksandrii w Egipcie. Zmarła męczeńską śmiercią na początku IV wieku w obronie wiary w czasach prześladowań chrześcijan przez cesarza rzymskiego Dioklecjana. Pierwotnym miejscem jej pochówku była Aleksandria.
Relikwie męczennicy spoczywają na Górze Synaj od ok. 800 r., gdzie zostały przeniesione przez mnichów w obawie przed ich zbezczeszczeniem przez Arabów. Czczona jest zarówno w Cerkwi prawosławnej, która nadała jej zaszczytny tytuł wielkiej męczennicy, jak i Kościół rzymskokatolicki.
Pierwszą kaplicę na Górze Synaj - w miejscu, gdzie zgodnie z Księgą Wyjścia, prorok Mojżesz otrzymał od Boga tablice z Dziesięciorgiem Przykazań - ufundowała na początku IV w. matka cesarza Konstantyna Wielkiego - cesarzowa Helena. Na Górze Synaj odnaleziony został najstarszy rękopis Pisma Świętego w języku greckim, eksponowany w British Museum.
Autonomiczna Cerkiew Prawosławna Świętej Góry Synaj wchodzi w skład patriarchatu jerozolimskiego. Zwierzchnik Cerkwi jest równocześnie przełożonym monasteru. Od 23 grudnia 1973 r. funkcję tę pełni arcybiskup Damian.