Religioznawstwo wraca na Uniwersytet Warszawski
Po kilku latach przerwy zostaną wznowione podyplomowe studia z zakresu religioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim (UW) - poinformowała Agnieszka Kozyra, kierownik Studium Religioznawstwa na UW. W planach jest także otwarcie uzupełniających studiów magisterskich.
01.10.2006 | aktual.: 01.10.2006 10:16
Studium przeznaczone jest dla absolwentów studiów wyższych kierunków humanistycznych, a w szczególności dla osób posiadających dyplomy z filozofii, socjologii, kulturoznawstwa, dziennikarstwa czy nauk politycznych.
Agnieszka Kozyra powiedziała, że głównym powodem wznowienia Podyplomowego Studium Religioznawstwa (PSR) było wstąpienie Polski do Unii Europejskiej, co przyspieszyło uczestnictwo Polski w procesach globalizacyjnych. Według niej spowodowało to wzrost zainteresowania religią w ogóle, "a w szczególności innymi, niechrześcijańskimi tradycjami religijnymi silnie obecnymi w Europie i w świecie".
Według Kozyry, właściwe zrozumienie świata współczesnego wymaga pogłębienia wiedzy na temat zjawisk religijnych i obszarów kulturowych, z którymi te religie są powiązane. Brak stosownej wiedzy wpływa negatywnie na właściwą ocenę zjawisk na świecie i niezrozumienie zachowań przedstawicieli różnych religii - podkreśliła.
W związku z tym - jak dodała Kozyra - Uniwersytet Warszawski zdecydował się włączyć do swojej oferty także program studiów religioznawczych, opracowany przez Instytut Orientalistyczny UW przy współpracy z z Wydziału Filozofii i Socjologii oraz Wydziału Historycznego.
Kozyra przypomniała też, że powołanie Podyplomowego Studium Religioznawstwa jest naturalną kontynuacją tradycji studiów religioznawczych na Uniwersytecie Warszawskim, która sięga lat międzywojennych (wykłady z zakresu religioznawstwa prof. Stefana Czarnowskiego). Natomiast po II wojnie światowej problematykę religioznawczą poruszał w swoich wykładach prof. Stanisław Ossowski i prof. Władysław Tatarkiewicz. Przez 15 lat działało Podyplomowe Studium Religioznawstwa przy Wydziale Filozofii i Socjologii UW, które zawiesiło swoją działalność kilka lat temu.
Kozyra podkreśliła, że absolwent Podyplomowego Studium Religioznawstwa uzyska systematyczną wiedzę o wybranych religiach świata, dzięki czemu będzie mógł wykorzystać te wiadomości w pracy związanej ze swoją pierwszą specjalizacją. Uzyska także przygotowanie do wypowiadania się merytorycznie na temat doktryn religijnych i politycznych o podłożu religijnym.